Andaluský odkaz

Osm století muslimské přítomnosti zanechalo na Pyrenejském poloostrově hlubokou stopu. Svůj největší rozkvět však zažila tato kultura v Andalusii. Návštěva andaluských památek, které ji zastupují a jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, jsou pro každého velkým zážitkem.

 

 

Trasy po stopách andaluského odkazu procházejí po cestách, které kdysi spojovaly Granadské království se zbytkem Andalusie, s Murcií a Portugalskem. Prostřednictvím takzvané Cesty po chalífátu, která propojuje Córdobu a Granadu, hlavní města bývalého muslimského království, se můžete seznámit s tím nejlepším, co Maurové na poloostrově zanechali. Během středověku to byla jedna z nejfrekventovanějších obchodních cest. Najdete na ní řadu méně známých míst, za to však o to přitažlivějších. Zuheros je jedním z nich. Bílé domky této vesničky visí jakoby zavěšené na skalních převisech a tvoří nádhernou kulisu společně s córdobským pohořím v pozadí. Montilla je dalším místem, které má co nabídnout. Město se proslavilo hlavně svým skvělým vínem. Na sedmdesát tisíc sudů s vínem odrůdy Pedro Ximénez se skladuje v místních sklepech. Nemusíte jezdit do Jerezu de la Frontera, abyste ochutnali sherry, víno původem španělské. Místní vinařskou tradici zmiňuje i Cervantes. O Córdobě a Granadě netřeba hovořit, to jsou města s mnoha maurskými památkami. A není to jen slavná mešita v Córdobě, ale také labyrint uliček starého města s malými dvorky a zdmi ověšenými květinami.

 

 

Další možností je Cesta za Nasridskou dynastií, která vás zavede do bývalého Granadského království. Zbytky opevnění a hrady v blízkosti hlavních cest připomínají územní boje mezi muslimy a křesťany, které se zde odehrávaly. Nejlépe je začít v  Navas de Tolosa, kde se odehrála přelomová bitva v historii zpětného dobývání poloostrova na muslimech. V roce 1212 zde bylo muslimské vojsko na hlavu poraženo spojenými vojsky křesťanských království. Trasa pokračuje přes Úbedu, Baezu a Jaén, putování končí v Granadě. Na této trase objevíte krásné přírodní scenérie, například pohoří Sierra Morena a Sierra Magina.

Nesmazatelné stopy v podobě hradů a obranných prvků zanechaly v Andalusii berberské kmeny Almorávidů a Almohadů. Takzvaná alcazaba, arabský hrad s vojenskou i palácovou částí, se nachází například v Antequeře u Malagy, ale i v samotné Malaze.

 

 

Když se hovoří o andaluském odkazu, myslí se tím především odkaz architektonický, takzvaná mudéjarská architektura. Do tohoto odkazu však patří i arabský přínos v oblasti mnoha vědních oborů. A nezapomínejme ani na plodiny, jejichž pěstování Maurové na poloostrově zavedli, například citrusové plody, lilek, žlutý meloun, asijskou rýži a třtinový cukr. V neposlední řadě je to pak i řada slov a slovních spojení arabského původu, kterými dnešní španělština oplývá, a hlavně i samotné slovo Andalusie.

Více na: www.spain.info,  www.andalucia.org,  www.legadoandalusi.es

Turespaña, OET Vídeň

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..