Zprávy

Amara Zemplinerová: Česká krása (podnikatelská)

České dráhy, státní podnik, jsou ve ztrátě. V souladu s platnými právními předpisy byl vytvořen speciální konsolidační účet a všechny soukromé konkurenční firmy, jako například Student Agency, Asiana nebo Leo Express, společensky odpovědnĕ přispívají na tento účet, aby uhradily několikamiliardovou ztrátu Českých drah. 

amara-zemplinerovaPražští hoteliéři se zase usnesli, že vytáhnou z letitých potíží pražské Kongresové centrum a pod ideovým vedením magistrátu se budou pravidelně skládat na jeho kumulovanou ztrátu. Takový projev občanské sounáležitosti je obdivuhodný a nelze jej než pochválit.

Česka pošta je také ve ztrátě. Nějaké dvě miliardy korun českých ztrácí při poskytování tzv. „univerzální poštovní služby“. Zákon ale garantuje provozovateli této univerzální služby náhradu ztráty v důsledku jejího provozování. Konkurenční společnosti, zabývající se především balíkovou poštou, jako třeba PPL nebo DPD, se každoročně složí na její ztrátu, a to v závislosti na jejich podílu na trhu. Je jim prostě tak nějak lidsky líto, jak to podnikání České poště nejde. Jejich pochopení navíc umocňuje skutečnost, že tři top manažeři České pošty jsou vyšetřováni pro korupci, přesněji, pro manipulaci se stavebními zakázkami. Tomu se dnes nikdo nemůže divit. Každý zběhlý občan dobře ví, na co dnes přijde pěkná rodinná vilka, velké bezpečné auto, o pohodlné jachtě ani nemluvĕ. Ze stotisícového měsíčního platu se na tyhle předměty denní spotřeby šetří hrozně dlouho.

Myslíte, že si dělám legraci? Omyl. Odstavec věnovaný České poště je realita. Uznávám, realita těžko uvěřitelná. V Česku totiž platí od loňského roku nový zákon o České poště, který přikazuje soukromým společnostem, působícím v oboru, přispívat na ztrátu České pošty. Tento zákon vznikl ve vládě pana Nečase, známého propagátora tržní ekonomiky a slovutného teoretika liberálního ekonomického myšlení. Tradují se historky, jak často, dlouho do noci, až do úplného vyčerpání, probíral se svou sekretářkou paní Nagyovou, nejnovější trendy friedmanovské chicagské školy.

Soukromé společnosti mají podnikatelské plány, platí daně, odvádějí za své zaměstnance sociální a důchodové pojištění (mimochodem, jedno z nejvyšších v Galaxii), splácejí úvěry, pronajaly si na leasing náklaďáky. Teď ty největší, nejúspěšnější, ročnĕ zaplatí na úhradu ztráty České pošty pár stovek milionů. Úspěch a podnikavost, schopnosti, ochota riskovat, pracovní nasazení a vynalézavost budou po zásluze potrestány. Tak jak to ostatně je ve vltavske kotlině často zvykem. Podnikají a naivnĕ předpokládali, že chavezovská Venezuela je daleko. Teoretický otec českého Absurdistánu Franz Kafka zemřel už dávno, aby jeho vize mohly být reálné. Mýlili se. Jsme země netušených možností. Jenom mně z těch ohromujících možností naší země běhá mráz po zádech. Čím dál tím častěji.

Amara Zemplinerová
Vydavatelka novin TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button