Zprávy

Airbnb – noční můra nejen českých hoteliérů

Přes milion domů a bytů k dispozici ke krátkodobému pronájmu po celém světě s výjimkou Íránu, Sýrie a Severní Koreje a přes 35 milionů uskutečněných pronájmů od roku 2008, kdy společnost vznikla – to je Airbnb, webová služba zprostředkující ubytování v soukromí. Není divu, že hoteliéři, a nejen ti, si začínají dělat starosti.

Foto: Skyfish, Shutterstock
Foto: Skyfish, Shutterstock

Například v rodném městě Airbnb San Francisku zmizelo podle odhadů z trhu s byty v důsledku činnosti této a jí podobných společností až 23 procent bytů a domů, které by mohly být dlouhodobě pronajaty, a ceny dlouhodobých pronájmů se letos v porovnání s loňským rokem zvedly o 15 procent. Podobná situace je i v jiných městech, a ta se s tímto fenoménem vyrovnávají různým způsobem, například omezením počtu dní v roce, po které smí být nemovitost krátkodobě pronajata.

Největším odpůrcem společností, jako je Airbnb, je však hotelový průmysl, který argumentuje tím, že jsou to kryptohotelové společnosti, které poskytují ubytovací služby, neřídí se však při tom platnými předpisy a neplatí ani místní turistické poplatky. Airbnb navíc získává stále větší podíl v sektoru služebních a firemních cest, odhaduje se, že v současnosti na tyto cesty připadá 10 procent pronájmů realizovaných přes tuto společnost. K využití služeb Airbnb nevyzývají své zaměstnance jenom soukromé společnosti včetně Facebooku a Googlu, např. i britská vláda nabádá zaměstnance veřejného sektoru k jejich využívání s cílem snižovat náklady.

Znepokojeni jsou i čeští hoteliéři, pro které v mnoha případech začíná ubytování v soukromí znamenat značný úbytek hostů. Podle průzkumu Asociace hotelů a restaurací ČR již zaznamenalo silný nárůst ubytování v soukromí 68 procent českých hoteliérů. Odhaduje se, že 25 procent celkového počtu přenocování v České republice probíhá právě tímto způsobem, přičemž se dá jen velmi těžko odhadnout, jaký podíl z těchto 25 procent spadá do šedé ekonomiky. Na začátku léta se proto AHR ČR obrátila na kontrolní orgány včetně finančních úřadů a cizinecké policie s výzvou, aby se začaly problémem zabývat. Podle asociace totiž nejen že při pronájmu nemovitostí v ČR přes Airbnb a podobné společnosti dochází mnohdy k daňovým únikům a pronajímají se prostory určené k bydlení a nikoliv k pronájmu, ale pronajímatelé navíc obcházejí povinnost hlášení pobytu cizinců.

Chce-li totiž někdo opakovaně pronajímat byť jen pokoj ve svém bytě, musí k tomu mít živnostenské oprávnění, zaregistrovat se k dani z příjmu a z případných příjmů platit daň, platit poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt a v některých případech hlásit cizinecké policii ubytování cizince do tří dnů od jeho ubytování. Existují oprávněné pochyby, že se těmito pravidly všichni pronajímatelé řídí. Za jejich nedodržování Airbnb ovšem nemůže, společnost jenom „dá dohromady“ zájemce o pronájem s jeho poskytovatelem, samozřejmě za úplatu.

Podle prezidenta asociace Ing. Václava Stárka rozhodně není problém v chybějící legislativě, ta existuje, problémem je prakticky neexistující kontrola. „Je zde např. spousta apartmánů pronajímaných výhradně jako hotel, zkolaudovány jsou ale pro rezidenční bydlení. To se dá zkontrolovat,“ říká Ing. Stárek. „Budoucnost ukáže, zda se stát spokojí s mnohem snadnější kontrolou oficiálně registrovaných hotelů a penzionů, nebo se začne zajímat i o tuto oblast.“

Naďa Rybárová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button