Zprávy

Airbedandbreakfast: Že nás to taky nenapadlo…

Brian Chesky a Joe Gebbia, dva mladí designéři v San Francisku, neměli na nájem, a tak se rozhodli přivydělat si tím, že nabídnou účastníkům jisté designérské konference možnost přespat na matracích ve svém obývacím pokoji a ráno jim dát snídani. Vytvořili stránku airbedandbreakfast.com, umístili na ni svou nabídku a během pár dnů byli bohatší o tisíc dolarů. Když jim došlo, jaký potenciál v sobě tento nápad skrývá, přibrali do party kamaráda Nathana Blecharczyka, založili společnost Airbnb Inc. a začali na webu zprostředkovávat ubytování.

Zdroj: Shutterstock
Zkrátka pustit si domů cizího člověka je vždy trochu riskantní. Zdroj: Shutterstock

Rozjezd společnosti nebyl zrovna rychlý, zpočátku nevydělávala více než nějakých 200 dolarů týdně, když ale začali věnovat větší pozornost vizuální stránce webu, hlavně obrázkům nabízených prostor, začala utěšeně růst. Dnes je Airbnb veleúspěšná webová služba inzerující přes milion nabídek ze 34 000 měst a 190 zemí. Když máte štěstí, seženete tam dokonce úžasné ubytování zdarma. Například letos ze 6. na 7. března v kabině lanovky nad lyžařským střediskem Courchevel ve francouzských Alpách. Stačilo zažádat si do 25. února a pouhými sty slovy vysvětlit, proč byste ti šťastlivci měli být právě vy.

Normální provoz portálu ale probíhá tak, že se uživatelé musejí nejdříve zaregistrovat a vytvořit si osobní stránku s profilem, který obsahuje doporučení od ostatních uživatelů, hodnocení dřívějších hostů apod. Registrují se ovšem i hosté a i ti by měli mít ve svém profilu hodnocení svých dřívějších hostitelů. Aby se nestalo to, co jisté ženě z Kalifornie, která pronajala na více než měsíc svůj byt v Palm Springs muži, který na webu žádná doporučení neměl, a pak si musela najmout právníka, aby ho dostala pryč. Zkrátka pustit si domů cizího člověka je vždy trochu riskantní. Přesto je Airbnb rychle rostoucí a perspektivní portál, jehož hodnota se dnes odhaduje na 10 miliard dolarů. Na to, že hoši původně neměli ani na činži, moc hezký výsledek. Že nás něco takového taky nenapadlo… Možná i proto, že zatím na činži ještě máme.

nr

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button