Partnerská sekceZprávy

AHR ČR: Vítáme změny v autorském zákoně

Partnerský článek

Asociace hotelů a restaurací vítá dnešní rozhodnutí poslanců, kteří vyslyšeli stížnosti podnikatelů na neodůvodněný skokový růst autorských poplatků schválením pozměňovacích návrhů v autorském zákoně. Zároveň je pozitivním signálem, že bylo zabráněno dalšímu zvyšování poplatků pro školy, knihovny, které by představovalo další zvyšování nákladů nejen pro tyto instituce, ale také pro státní rozpočet.

Foto: Shutterstock.com

Václav Stárek, prezident AHR ČR k tomu řekl: „Vnímáme jako průlomový fakt, že můžeme sami vyvolat soudní spor ve věci nepodloženého zvyšování sazebníků kolektivních správců, které jen v letošním roce zvýšila jak OSA, tak Intergram o 30%. Doufáme, že Ministerstvo kultury nyní dostalo nástroj pro korekci neopodstatněných požadavků kolektivních správců autorských práv na zvyšování svých cen. V konečném důsledku totiž ti, kdo platí poplatky čelí každoročnímu zdražování, zatímco kolektivní správci nechávají bez povšimnutí například ubytování v soukromí, které dnes již tvoří 25% celkově realizovaných přenocování v České republice“.

Asociace hotelů a restaurací je přesvědčena, že stát by měl regulovat ceny za autorské poplatky, protože kolektivní správci jsou stále v monopolním postavení vůči uživatelům autorských děl, což bylo ostatně konstatováno i v rámci kulatého stolu, který na toto téma uspořádala Hospodářská komora ČR. Stejně tak jsou až dosud zcela nepřehledné sazebníky kolektivních správců a podmínky byly až dosud měněny tak, že se běžný uživatel nemá šanci v těchto sazebnících vyznat. AHR ČR již několik let plně zastupuje své členy a uzavírá za ně hromadnou kolektivní smlouvu, což se jeví jako nejefektivnější způsob obrany proti neustále rostoucím nárokům ze strany OSA a Intergram.

Ing. Václav Stárek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button