GastroHotelyNovinkyPředpisy & regulace

AHR ČR: Na náhrady nedosáhne asi třetina ubytovacích a stravovacích provozů

Podmínky kompenzací, které schválila vláda, jsou podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR) nastaveny tak, že je nebude moci čerpat zhruba třetina provozovatelů ubytovacích a stravovacích zařízení.

Asociace hotelů a restaurací České republiky vítá skutečnost, že vláda změnila některé původně navrhované parametry kompenzačních programů. Jedná se především o zvýšení celkového objemu finančních prostředků a znovuzavedení osvědčených programů Covid nepokryté náklady a Covid 2022. Bohužel, vzhledem k tomu, že vláda nastavila limit propadu tržeb pro získání dotace na minimálně 50 % a maximální limit celkové dotace na jeden podnik je nastaven na 1,5 mil. Kč, přibližně třetina provozovatelů ubytovacích a stravovacích zařízení bude z tohoto programu již předem diskvalifikována. To vyplývá z průzkumu AHR ČR, který tento týden provedla.

Největší zaměstnavatelé, jako hotelové řetězce a skupiny hotelů, budou prakticky bez dotace, protože na celý řetězec, který v některých případech čítá více než 30 hotelů, bude pohlíženo jako na jeden podnik s celkovým limitem 1,5 mil. Ztráty přitom byly v desítkách milionů jen za kompenzované období. Stejně tak velké hotely nad 100 pokojů budou limitovány uvedenou maximální částkou na podnik, což je opět prakticky vyřazuje z jakékoliv možnosti alespoň částečně pokrýt skutečné náklady a ztráty. Jedná se přitom převážně o podniky nacházející se ve velkých městech, které již druhým rokem zaznamenávají největší ztráty a propady obsazenosti a zároveň největší zaměstnavatele v oboru. Podnikatelé, kteří se maximálně snažili přizpůsobit zásadním omezením provozů a jejichž propad tržeb se jim podařilo udržet pod 50 %, zůstanou zcela bez pomoci. Tento fakt vnímá AHR ČR jako diskriminační, neboť bez rozdílu objemu ztrát byl omezeními zasažen prakticky celý sektor služeb cestovního ruchu, a to včetně jejich dodavatelů.

Jako pozitivní posun a výsledek jednání lze na druhou stranu vnímat skutečnost, že došlo ke změnám oproti původnímu návrhu, a to ve sjednocení srovnávacího a rozhodného období na listopad a prosinec loňského roku, nárůstu celkového objemu alokovaných finančních prostředků a využití existujících programů, které čerpají finanční prostředky z Dočasného rámce EK, a ne v rámci režimu de minimis.

AHR ČR zároveň vyzývá vládu, aby zvážila urychlené uvolnění podmínek pro příjezdy zahraničních turistů jako jeden ze zásadních kroků pro obnovení volného podnikání a u kompenzačních programů zvážila snížení minimální hranice propadu tržeb alespoň na 40 % a zvýšení maximální výše kompenzace pro velké podniky nad 250 zaměstnanců.

„Věříme, že alespoň takto upravený program pomůže mnoha provozovatelům ubytovacích a stravovacích zařízení, které reprezentujeme. Je třeba si rovněž uvědomit, že je stále omezen příjezd turistů ze zahraničí. Vláda by měla nyní seriózně a efektivně přistoupit k podpoře restartu podnikání v sektoru cestovního ruchu, na kterém je mnoho občanů a regionů existenčně závislých. Dosud poskytnuté finanční prostředky na podporu podnikatelů v době pandemie nepřesáhly částku, kterou tento obor do veřejných rozpočtů každým rokem běžného provozu přispíval,“ řekl v reakci na rozhodnutí vlády Václav Stárek, prezident AHR ČR.

Newsroom TTG / AHR ČR

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button