Partnerská sekceZprávy

ACK ČR varuje: Pozor na reklamu v Pražské památkové rezervaci

Partnerský článek

Magistrát vydal nařízením hl. m. Prahy č. 26/2005 zákaz reklamy šířené na veřejně přístupných místech mimo provozovnu v oblasti Pražské památkové rezervace a přilehlé oblasti. Víte, za co všechno můžete být pokutováni?

Foto: Vicspacewalker, Shutterstock.com
Foto: Vicspacewalker, Shutterstock.com

Každý obchodník využije výlohu své provozovny k nabídce svých služeb. Většina jich ale netuší, že v Pražské památkové rezervaci (celé včetně Nového Města) si musí dávat velký pozor, co, kam a jak umístí, aby se nedostal do problémů.

Citované nařízení v účinném znění komplikovaným jazykem v podstatě zakazuje šířit reklamu na veřejně přístupných místech mimo provozovnu prostřednictvím plakátů, letáků, vizitek a podobných tiskovin, zvukově, na konstrukcích, autech atd. Kdo má rád cestovní ruch, vřele souhlasí se zákazem předávání reklamních tisků kolemjdoucím, jakož i se zákazem pochodujících reklam nejrůznějšího vzezření na turistických trasách. Navzdory nařízení se s nimi bohužel stále setkáváme.

Málokdo ale tuší, že cestovní kancelář stejně jako kterákoliv jiná firma může být předvolána k řízení za to, že měla na výloze nalepenou adresu svých webových stránek. S odůvodněním, že je to plakát, tedy reklama. Základ pochybení byl v tom, že ten nápis www… byl nalepen na skle výlohy zvenčí. Kdyby byl zevnitř, je to jednoznačně v provozovně a na tu se nařízení nevztahuje, a zákaz tedy neplatí. Nápravné opatření tudíž tkví v tom, že výlep bude sundán a přemístěn na vnitřní stranu téhož skla. Tím bude všechno v pořádku. Podnikateli však hrozí pořádková pokuta, která může činit až 5000 Kč.

Podnikatelé, kteří máte provozovnu v Pražské památkové rezervaci: zkontrolujte si výlohy atp. a na vnější stranu dávejte jen to, co výslovně vyžaduje živnostenský zákon:

  •   obchodní firmu nebo název nebo jméno a příjmení podnikatele a jeho identifikační číslo
  •  jméno a příjmení osoby odpovědné za činnost provozovny
  •  prodejní nebo provozní dobu určenou pro styk se spotřebiteli

Vyvarujete se tak nepříjemnostem i pokutě – a informační dopad sdělení vylepeného zevnitř bude stejný.

ACK ČR

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button