CestovkyPředpisy & regulaceTOP

ACK ČR: Restrikce přinášejí problémy i cestovkám, chybí podpora zaměstnanosti

Asociace cestovních kanceláří České republiky dlouhodobě upozorňuje vládní představitele na chybějící podporu podnikatelů z řad cestovních kanceláří a cestovních agentur. Již od května 2021, kdy jsou stále hranice pro řadu zahraničních návštěvníků uzavřené z rozhodnutí vládních opatření, nemohou cestovní kanceláře a agentury bez omezení poskytovat své služby pro své klienty. Nově vyhlašovaná protikoronavirová opatření však již zcela likvidují činnost v oboru, ohrožují zaměstnance v cestovním ruchu a ničí i další návazné služby.

„Vnímáme potřebu ochránit zdraví obyvatelstva. Nicméně podnikatelé, kteří mají omezenou činnost rozhodnutím státu, nemají žádnou podporu, jak např. udržet své zaměstnance. Bez zajištění přímé podpory ze strany toho, kdo omezení vyhlašuje, tak jako je obvyklé v okolních státech, je to pro většinu z nich téměř nemožné.“ uvádí Michal Veber, výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR.

  • Asociace cestovních kanceláří ČR žádá vládu a opakovaně své Ministerstvo pro místní rozvoj ČR o podporu zaměstnanosti pro tento obor.
  • Asociace cestovních kanceláří ČR vyzývá vládu k rychlému obnovení programů COVID 2021, COVID nepokryté náklady a kompenzačního bonusu pro všechny podnikatele, kteří jsou nějak omezeni ve svém podnikání.

“Jsme připraveni jednat se zástupci státu o okamžitém spuštění a nastavení programů tak, aby parametry nebyly pro nikoho v oboru diskriminační. Nejde o naše zisky, ale zejména o naše zaměstnance, kteří musejí být vysoce kvalifikovaní a jejich odchodem může vzniknout v budoucnu velký problém,“ doplňuje Michal Veber.

Po vyhlášení dalších restrikcí jsou rušeny hromadně pobyty v České republice jak ze strany tuzemské klientely, ale také té zahraniční. Významnější příjezdy zahraniční klientely byly teprve plánovány na období adventu, Vánoc a konce roku. Případně se jednalo o poptávky na jaro a Velikonoce. Nicméně aktuálně přicházejí ze zahraničí hromadná storna. Veškeré úsilí zejména cestovních agentur zabývajících se organizovaným příjezdovým cestovním ruchem tak končí opět jen u mailové komunikace s klienty.

Michal Veber, výkonný ředitel ACK ČR

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button