ACK ČR důrazně odmítá poplašné zprávy o cestovních kancelářích

Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) se zásadně ohradila proti analýze společnosti Bisnode, která tvrdí, že více než 6 % cestovních kanceláří je ohroženo úpadkem a dalších přibližně 5 % vykazuje zvýšené riziko krachu.

Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock

ACK ČR se na základě analýzy scoringové tabulky Bisnode domnívá, že se Bisnode nešťastně unáhlila v bulvárnosti své dnešní tiskové zprávy. Cestovní kanceláře zažívají nyní s ohledem na vzestup tržeb domácí, příjezdové i výjezdové turistiky velmi pozitivní období, které vůbec nenaznačuje, že by mělo dojít k výraznému počtu úpadku cestovních kanceláří v České republice.

Bisnode zkoumala 833 tuzemských cestovních kanceláří povinně pojištěných proti úpadku. Scoringový model Bisnode hodnotí pravděpodobnost krachu firmy v následujících dvanácti měsících. Podle analýzy Bisnode je 52 ze zkoumaných společností hodnoceno stupněm „rizikový“ (CCC až C), tedy vykazuje vysokou pravděpodobnost úpadku. Dalších 44 společností vykazuje zvýšené riziko (stupeň B). Většinu, přesně 61 %, cestovních kanceláří Bisnode hodnotí jako stabilní s minimálním rizikem úpadku.

„Pokud bychom přijali závěry studie, museli bychom se obávat, že ve velmi krátké době zkrachuje přes 80 cestovních kanceláří. To je více, než jich zkrachovalo za posledních 15 let celkem. Znamenalo by to zároveň, že je náš obor v obrovské krizi a že jsou ohrožené dovolené mnoha klientů. Musíme se proti takovým poplašným zprávám ohradit,“ reagoval místopředseda ACK ČR Jan Papež.

Cestovní kanceláře musí na základě platné legislativy plnit velmi přísné podmínky pro provozování koncesované živnosti, které zahrnuje i pojištění proti úpadku. Tento zákon byl navíc v roce 2016 zpřísněn a každá cestovní kancelář musí každý měsíc posílat pojistné za předchozí měsíc. Měsíční hlášení tak dokazují reálná čísla a ekonomickém „zdraví“ cestovních kanceláří, a to vše pod trvalým dohledem pojišťoven a Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Klient českých cestovních kanceláří je nejlépe chráněným na trhu, jelikož jím investované prostředky do produktu cestovní kanceláře jsou z hlediska spotřebitelského bezpečí velmi dobře ochráněny a v případě případné insolvence poskytovatele služeb – cestovní kanceláře – stoprocentně vratné.

Zprávu Bisnode najdete ZDE.

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. Petra Štěpánová says:

    Zcela odmítáme útoky Asociace cestovních kanceláří na analýzu společnosti Bisnode, která na základě scoringového modelu hodnotí riziko cestovních kanceláří. Touto zprávou Bisnode informuje širokou veřejnost o tom, že i pojištěné cestovní kanceláře mohou pro své zákazníky představovat riziko. Ačkoliv jsou analyzované cestovní kanceláře pojištěné proti úpadku, v případě jejich krachu to může znamenat zkaženou dovolenou pro jejich klienty. Přitom je všeobecně známé, že každoročně několik cestovních kanceláří zkrachuje.

    Scoringový model Bisnode hodnotí pravděpodobnost úpadku firmy v následujících dvanácti měsících. Bisnode ve své analýze uvádí, že úpadkem je ohroženo 52 cestovních kanceláří, nikoliv že tyto cestovní kanceláře skutečně zkrachují. Současně uvádí, že u 32 z hodnocených CK je pravděpodobnost úpadku 1,96 % – 3,07 %, což statistiky znamená, že Bisnode predikuje krach 1,96 až 3,07 firmy ze 100. U 13 CK je pravděpodobnost úpadku 3,08 % – 5,81 % a v případě 7 CK je pravděpodobnost 5,82 % – 99,99 %. Z výše uvedeného jednoznačně plyne, že Asociace cestovních kanceláří výsledky analýzy dezinpretuje.

    Jsme překvapeni, že se Asociace cestovních kanceláří výsledky analýzy snaží bagatelizovat, ačkoliv sama vidí, že každoročně několik CK zkrachuje. Právě prediktivní analýza Bisnode by jim resp. klientům cestovních kanceláří mohla pomoci nepříjemné situace řešit ještě dříve, než se stanou.

    Petra Štěpánová

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..