CestovkyPartnerská sekceTOP

ACK ČR: Chybějící cizinci zdražují Čechům služby

Po mnoha měsících jsou hranice České republiky opět otevřené. Kvůli ochranným opatřením ale jen pro některé zahraniční turisty. Ti navíc vzhledem k nejasnému systému vstupních pravidel ani nevědí, zda k nám přijet mohou. Turisté tedy nepřijíždějí a chybějí nejen Praze, která již musela kvůli nedostatku turistů zdražit jízdenky v MHD. Pokud se situace rychle nezlepší, může to mít vliv na zdražení dalších služeb.

Foto: Lenka Neužilová

„Zatímco okolní státy již profitují z příjezdu zahraničních turistů, Českou republiku turisté opomíjí. Nejezdí sem, i když někteří z nich mohou,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci v pražském hotelu Olympik Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR, a doplnil: „Je to dáno tím, že stát zcela opomněl propagaci v zemích a jazycích, odkud k nám turisté mohou přijet. Chybí jasná pozvánka, že Česká republika se těší na turisty z otevřených destinací. Navíc vyhlašovaná ochranná opatření jsou nepřehledná a nepochopitelná i pro nás Čechy. Turisté ze zahraničí si tak radši zvolí jinou zemi.“

Výrazný propad příjezdu turistů ze zahraničí, který od počátku pandemie covidu trvá až doposud, nelze jednoduše nahradit a promítá se také v cenách služeb a zboží pro obyvatele České republiky. Chybějící turisty vnímají také provozovatelé prádelen a čistíren nebo dodavatelé potravin do hotelů. I ti musejí propouštět a omezovat své provozy. Zahraniční turisté, přijíždějící skrze agentury, chybějí i atraktivitám, jako jsou muzea a galerie nebo divadla.

„Bez okamžité a cílené podpory ze strany státu nemáme žádnou šanci udržet naše podnikání a zahraniční turisté ztratí o Českou republiku zájem,“ konstatoval Karel Výrut, předseda sekce příjezdového cestovního ruchu ACK ČR a majitel cestovní agentury, a dodal: „Naše společnost ročně přivážela například na 30 tisíc studentů z Itálie, kterým jsme zde organizovali několikadenní programy včetně návštěv památek UNESCO nebo památníků, jako jsou Lidice či Terezín, letos zatím nepřijel žádný.“

Cestovní agentury pracující v příjezdovém cestovním ruchu generovaly ročně obrat okolo 6 miliard korun. Propad tržeb v porovnání let 2019 a 2020 činil 95 procent. Cílená finanční podpora ze strany státu byla pouze program COVID – cestovní kancelář, kde pro tyto specializované agentury byly připraveny pouze jednotky milionů, což pokrylo necelých 0,5 procenta obratu z roku 2019. Podnikatelé pracující se zahraničními turisty museli tak propustit již více než 70 procent svých zaměstnanců. Nyní jim bez pomoci státu hrozí další propouštění, přičemž se podle vyjádření Karla Výruta jedná ve velké většině o vysoce kvalifikované pracovní síly, především ženy ve věku 40–65 let, které jsou na trhu práce velmi zranitelné.

„Vlivem nečinnosti a nezájmu státu v oblasti propagace České republiky v zahraničí a nulovým podporám podnikatelů v příjezdovém cestovním ruchu, budou cestovní agentury pracující v příjezdovém cestovním ruchu nuceny propustit i poslední specialisty. Máme obavu, že může dojít k takovým škodám, které bude v budoucnu těžké nahradit a Česká republika přijde o velkou část příjmů generovaných zahraničními turisty,“ uzavírá Jan Papež.

Jen v Praze podle informací z tiskové konference funguje zhruba 100 větších agentur pracujících v příjezdovém cestovním ruchu. Statistiky, kolik jich muselo činnost přerušit, nebo již skončilo, nejsou zatím dostupné.

Velkou slabinou současného stavu je podle Jana Papeže i chybějící koordinace a dialog mezi asociacemi cestovních kanceláří a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR včetně agentury CzechTourism: „CzechTourism sice Českou republiku na zahraničních trzích propaguje, ale ve chvíli, kdy chybějí jednoznačně definované podmínky a jednoduchý způsob vstupu cizinců do země, jsou to v tuto chvíli vyhozené peníze,“ prohlásil.

Newsroom TTG / Lenka Neužilová

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button