AČCKA se účastnila 108. pololetního setkání ECTAA v Dublinu

Na konci listopadu 2013 se v hotelu Bewleys v irském hlavním městě Dublinu konalo již 108. pololetní zasedání členských asociací ECTAA. ECTAA je nejvýznamnější evropskou asociací v oblasti organizovaného cestovního ruchu a sdružuje národní asociace cestovních kanceláří a agentur ze členských zemí EU, zemí evropského ekonomického prostoru a čekatelských zemí na vstup do EU. Hostitelem této významné akce na evropské úrovni byla Irská asociace cestovních kanceláří ITAA, partnery se staly letecká společnost Aer Lingus a Dublinské letiště.

Foto: AČCKA

Foto: AČCKA

Zásadním bodem odborného programu byl návrh směrnice o souborných cestovních službách a cestách s asistovanou přípravou (Package Travel Directive), který byl zveřejněn Evropskou komisí v Bruselu v červenci 2013. ECTAA přednesla výsledky z předchozích setkání se zástupci Evropské komise a členské asociace se vyjádřily k jednání o návrhu na národní úrovni. Živá diskuze následovala k tématu revize Nařízení o právech cestujících v letecké dopravě. V revidovaném znění jsou zohledněny některé z připomínek vznesených ECTAA, avšak zavedení zákonné povinnosti zajištění aerolinií proti úpadku řešeno není. Na tento bod navazovaly záležitosti IATA. ECTAA přednesla zprávu z poslední konference PAConf36 a jednání PAPGJC.

Dalšími bodem jednání bylo odsouhlasení pracovního programu ECTAA na rok 2014, jehož prioritou jsou mimo jiné směrnice o souborných službách, revize Nařízení o právech cestujících v letecké dopravě, revize TOMS a budoucí systém DPH v cestovním ruchu. Projednávána byla rovněž účast ECTAA a jednotlivých členských asociací v pilotním projektu TOURISMlink a společné setkání členů ECTAA a přidruženého člena – zástupců globálního distribučního systému Amadeus. Členové Fiskální komise ECTAA diskutovali o zvláštním režimu DPH pro cestovní kanceláře v návaznosti na nedávný rozsudek Evropského soudního dvora, kterým byla zamítnuta žaloba Evropské komise proti 8 členským státům EU včetně ČR za nesprávné použití zvláštního režimu pro CK (TOMS).

Sekretariát ECTAA přednesl závěry z jednotlivých setkání odborných komisí ECTAA v průběhu minulého pololetí – Air Matters Committee, Destination & Sustainability Committee, jež je za AČCKA zastupována Ing. H. Špinarem, doporučení z jednání expertní skupiny Fiscal Committee, jejímž členem je Ing. R. Škrabánek, prezident AČCKA. Součástí odborného programu byla prezentace turistické centrály Azorských ostrovů, které se staly „ECTAA preferred destination” pro rok 2014 a budou hostitelem jarního pololetního zasedání ECTAA.

108. zasedání ECTAA proběhlo na vysoké odborné úrovni a přispělo k vzájemné informovanosti a koordinovanému nadnárodnímu postupu členských asociací při prosazování zájmu cestovních kanceláří a agentur.

Ing. Kateřina Petříčková, tajemnice AČCKA

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..