CestovkyNovinkyPojišťovnyPředpisy & regulace

AČCKA: Nákup zájezdu, který pořádá koncesovaná cestovní kancelář, je bezpečnou transakcí

Oproti jiným odvětvím zákazníci o své peníze nepřijdou ani v případech, kdy se pořadatel zájezdu dostane do finančních potíží. V loňském roce došlo pouze k 6 úpadkům cestovních kanceláří v ČR z celkového počtu 578.

 

V souvislosti s mediálně diskutovanou kauzou společnosti prodávající tepelná čerpadla a fotovoltaiku, jež údajně vybírala zálohy od svých zákazníků ve statisícových výších a nyní je na ni podán insolvenční návrh, si dovolujeme upozornit na mimořádnou ochranu zákazníka při nákupu zájezdu. Prodej zájezdů ze strany cestovní kanceláře nebo partnerské cestovní agentury je v naší zemi velmi přísně regulován a k podobnému poškození spotřebitelů nemůže nikdy dojít. Všechny cestovní kanceláře působící na zdejším trhu musejí mít pro případ insolvence sjednáno zákonné pojištění nebo odpovídající bankovní záruku. Cestovní kanceláře hradí každý rok nemalé pojistné, ukládají vysoké jistiny pro případnou spoluúčast na vázaný účet u pojišťovny či banky a přispívají do státem zřízeného Garančního fondu CK.

Poskytnutí záruk pro případ úpadku představuje pro organizátora zájezdu značnou finanční zátěž, oproti jiným oborům podnikání je však zaručena skutečně vysoká ochrana spotřebitele. Ve srovnání s uvedenou kauzou prodeje fotovoltaiky hradí zákazníci v cestovních kancelářích obvykle zálohy na zájezdy v nižších desítkách tisíc, a i přesto jsou tyto platby ze 100 % chráněny zákonným pojištěním či bankovní zárukou. Zákazníci o své peníze za zájezdy nikdy nepřijdou a nezůstanou bez pomoci v zahraničí.

Zakoupit zájezd prostřednictvím dlouhodobě působící cestovní agentury rovněž nepředstavuje riziko – ceny jsou shodné jako u CK a zkušený pracovník CA klientům dobře poradí s výběrem dovolené.

Trh cestovní kanceláří v ČR je velmi stabilním odvětvím, a to navzdory bezprecedentní světové pandemii covid-19. To dokládají i statistiky úpadků CK v posledních letech (zdroj: MMR ČR): 10 CK (2020), 14 CK (2021), 6 CK (2022), 0 CK (k 21. 4. 2023). Z celkového počtu aktivních CK na českém trhu (578 subjektů k 11. 5. 2023) se jedná o pouhé 1 % z celého trhu.

Aktuální seznam cestovních kanceláří s platným pojištěním naleznete na https://www.mmr.cz/cs/ministerstvo/cestovni-ruch/seznam-cestovnich-kancelari

Kateřina Chaloupková, AČCKA

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button