Abed Al Razzaq Arabiyat: Jordánsko stojí o české turisty

Češi jezdí do Egypta, Turecka a Izraele, ale do Jordánska skoro žádní. To by se mohlo změnit s otevřením přímého leteckého spojení mezi Prahou, Ammánem a turistickým centrem u Rudého moře Akabou. Nejen o tom, co může tato země českým turistům nabídnout, jsme hovořili na prezentaci Jordánska v Praze s ředitelem Jordánského výboru pro cestovní ruch panem Abed Al Razzaq Arabiyatem.

Abed Al Razzaq Arabiyat, ředitel Jordánského výboru pro cestovní ruch

Abed Al Razzaq Arabiyat, ředitel Jordánského výboru pro cestovní ruch Foto: Vlaďka Bratršovská

Kolik k vám ročně přijede zahraničních turistů a kolik z nich je z České republiky?

Ročně je to přibližně 3,8 milionu zahraničních turistů, přičemž nejvíce jich je z USA, Velké Británie, Německa a Skandinávie. Z České republiky jich v loňském roce přijelo jen 6 tisíc, a to je strašně málo, zejména s ohledem na to, kolik jich jezdí např. do Egypta, Turecka nebo Izraele. Problém je, že nemáme přímé letecké spojení. To by se ale mělo brzy změnit, doufáme, že od října nebo listopadu by měly začít fungovat charterové lety provozované aeroliniemi Royal Wings, což je dceřiná společnost našeho národního leteckého přepravce Royal Jordanian Arlines.

Hraje nám do karet i to, že čeští touroperátoři hledají, vzhledem k situaci v mnoha zemích Středního východu, nové destinace. A my jsme velmi atraktivní a bezpečná destinace. Navíc jsme ochotni přispět padesáti procenty nákladů na příslušné marketingové aktivity vašich touroperátorů. Věřím, že tento projekt bude mít úspěch.

Co může Jordánsko českým turistům nabídnout, a, což není úplně nepodstatné, za jakou cenu?

Říkám rovnou, že nejsme levná destinace. Ale vezmete-li poměr cena-výkon, pak se dovolená u nás určitě vyplatí. Turistický ruch je pro nás důležitý – vytváří 14 procent HDP, a my se podle toho chováme. Nejen že máme opravdu úžasná místa, jako je např. Petra – mimochodem nejnavštěvovanější místo v Jordánsku, Mrtvé moře s naprosto úžasnými hotely, Mount Nebo, kde je údajně pochován Mojžíš, nebo Akaba, letovisko na břehu Rudého moře, poskytujeme dokonalé služby. A mnohokrát jsme dokázali, že je u nás opravdu bezpečno.

Váš výbor má pobočky v mnoha zemích světa, včetně několika v Evropě. Která z nich má na starost Českou republiku a okolní země?

Hodláme otevřít novou kancelář, která by měla na starosti Českou republiku, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko apod., ale to až podle toho, jak se uchytí projekt charterových letů. Ten nerozjíždíme jenom tady v České republice, ale i v Polsku a Maďarsku. Jak říkám, jsem optimista a věřím, že to bude fungovat.

Naďa Rybárová

Více o prezentaci Jordánska a nového leteckého spojení se dočtete zde.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..