Nezařazené

Aarhus plný kultury

Druhé dánské největší město je letos hlavním městem evropské kultury. Pokud se tam na nesmírně bohatý program vypravíte nebo jej doporučíte svým klientům, zjistíte, že Aarhus rozhodně stojí za několikadenní návštěvu i příští rok. A vlastně kdykoli.

Foto: Petr Bílek

Jedním z naprostých vrcholů programu souvisejícího s titulem Hlavního evropského města kultury 2017 je umělecký projekt „Zahrada – konec času, začátek času“, spojující umění, přírodu i život ve městě. Odehrává se na různých místech po městě, na nábřeží i v ARoS, což je jedno z největších evropských uměleckých muzeí. Už samotná budova s barevným ochozem je architektonicky fascinující a rozhodně ji při návštěvě nevynechejte. Další dost zajímavá muzea ve městě jsou Den Gamle By, což je venkovní městský skanzen, Vikingské muzeum či poučné Muzeum ženy.

 

Jazzový festival

Od 15. do 22. července se město rozezní synkopickým rytmem. Program festivalu čítá téměř 230 koncertů na 30 různých místech. Většina koncertů se koná ve dne a vstupné je zdarma, jsou tu i jazzové koncerty pro děti.

 

Vikingské setkání a muž z rašeliniště

Vikingové z celého světa se ve dnech 29. až 30. 7. sejdou v prostoru Moesgaard, kam se z centra města dostanete autobusem č. 18 (staví například na náměstí Klostertorvet). Zdejší trh nabídne vi­kingské řemeslné výrobky z železa, dřeva, kůže, stříbra, vlny, jantaru, skla a dalších materiálů. Úchvatné muzeum Moesgaard je báječným cílem na celý den i mimo konání trhu. Zaujme vás již architektonicky – je to obrovská betonová stavba, která si však neuzurpuje prostor a je vlastně travnatým svahem, po kterém lze chodit a posedávat. V nitru budovy se skrývá etnologická a antropologická expozice. Dozvíte se toho spoustu o původu člověka obecně i o vikingské historii, o obětech bohům včetně lidských obětí, o válkách i každodenním životě, i o slavném muži z dávných dob, který byl velmi zachovalý nalezen v dánském rašeliništi. A na úvodní expozici na téma sedmi základních rozměrů lidské existence – porod, láska, rozum, strach, ztráta, víra, smrt – nelze snad nikdy zapomenout.

 

Foto: Petr Bílek

Aarhuský festival

Proběhne ve dnech 25. srpna až 3. září a patří mezi největší kulturní akce v celé Skandinávii. Tématem letošního festivalu je „přemosťování“. Festival se koná v ulicích, klubech, galeriích i muzeích a vhodným průvodcem vám bude mobilní aplikace Aarhus Festival.

 

Slavnost jídla

Od 1. do 3. září se v Aarhusu setkají nejlepší farmáři, kuchaři a další mistři jídla a pití z celého Dánska i dalších skandinávských zemí, aby vám předvedli své chutné a přírodní kreace. I mimo festival je však z gastronomického hlediska Aarhus báječným místem: nezapomeňte navštívit jídelní halu Street Food (Ny Banegårdsgade 46) či rybí restauraci Mefisto (Volden 28).

 

Chůze městem

V Aarhusu jsou jak staré čtvrti, tak spousta současné architektury, ovšem takové, aby se v ní i vedle ní člověk cítil příjemně. Design tu není jen slovo, ale výraz přátelského vztahu mezi lidmi a věcmi. I s téměř třemi sty tisíci obyvatel má město lidský rozměr: pěšky či na kole jste za chvíli v centru, na pláži či třeba v lese. A pak, či spíše na prvním místě lidé: přátelští, plynule anglicky hovořící a ochotní i neznámým lidem pomoci.

Průzkum města zahajujeme od katedrály (Domkirke), symbolického centra města. Nějaké divadlo se na náměstí, uzpůsobeném trvale i jako amfiteátr, hraje skoro každý den. Jsou zde dost oblíbení protagonisté nadživotních velikostí: tu se v promyšlené choreografii prohání smečka obrovských stříbrných tvorů, kteří vypadají jako něco mezi tyranosaurem, steampunkovým pštrosem a vetřelcem, tu večer před diváky vystupuje snad šest metrů vysoký muž-rytíř-golem, celý vyrobený z rezavých železných prutů. Nasvícená postava se po ztemnělém náměstí pohybuje zavěšená na jeřábu a pohyb jeho nohou a rukou obstarává snad tucet lidí pomocí řetězů a kladek. Protihráčem železného rytíře je bíle oděná dívka. Přistupuje k monstru-rytíři, ten ji vyzvedá, dívka jako by se proplétala soukolím stroje a pak mu do hrudi z armovací oceli vkládá kytici rudých růží, která ve světle reflektorů září jako srdce… Přes den železný rytíř čeká zavěšen na jeřábu na náměstí na další představení, další lásku, další život.

Foto: Petr Bílek

Od katedrály lze přirozeně vyrazit pěšky do ulic Latinské čtvrti, nejstarší části města. V dlážděných ulicích jako Klostergade, Volden či Borggade nahlížíte do malých kaváren a obchodů s chutnými a vkusnými věcmi.

 

Podél říčky Aarhus

Podél říčky protékající městem najdete bezpočet barů a restaurací. Ještě více „hygge“ (tento pojem znamená něco jako pohodový styl života bez stresu) než restaurace je však vysedávat s vlastními nápoji na stupňovitém nábřeží. O pár set metrů proti proudu u parku Mølleparken jsou podél vody zbudované velmi příjemné dřevěné schody poblíž otočné plastiky. Lidé pochopitelně využívají i travnaté plochy parku. Tady vám dojde další významný rys Aarhusu: je to město mladých. Za Mølleparken směrem od řeky si nenechte ujít uličku Møllestien, kde před domečky s pastelovými fasádami rostou divoké růže a další designová flóra. Pokud byste se vydali nakupovat, je vaší základnou pěší zóna Søndergade a Ryesgade, vedoucí od řeky zhruba pravoúhle.

Po průchodu prázdným a nabubřelým Skandinávským centrem se ocitnete v jiném světě: na místě bývalého nákladového nádraží vyrostla alternativní čtvrť domečků z kontejnerů a zahrádek, klubů a skateparku. Není úplně jasné, co je kavárna a co je něčí obývák, takže se raději zeptejte.

 

DOKK1, přístav a permanentní pláž

Nová budova DOKK1 přímo u moře funguje jako společenské centrum, knihovna, divadlo i kancelářská budova. Studovny s výhledem na moře? Proč ne. Když se vydáte směrem k nově budované rezidenční čtvrti, projdete kolem kovového křídla, které slouží jako rozhledna. Podél jachtařského přístavu a rybího trhu dojdete k lesu, kde je radost se procházet či běhat. Nechybí vkusný stánek s kvalitní kávou. Za nějaké dva kilometry dorazíte na klasickou dřevěnou plovárnu Den Permanente s pláží.

Další informace o kulturním programu a spoustě dalšího najdete na www.aarhus2017.dkwww.visitaarhus.com.

Petr Bílek

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button