Doprava

… a další problém letiště Berlín Brandenburg: tentokrát je potíž s dveřmi

Vypadá to, že na nové letiště Berlín Brandenburg se začne létat opravdu až od roku 2018. Vyskytly se totiž opět další potíže: nefunguje ovládání dveří terminálu.

Foto: archiv letiště

Letiště Berlín Braniborsko Willyho Brandta zcela definitivně ani v roce 2017 neotevře své brány. Protože právě s branami či dveřmi je problém. Elektronické ovládání dveří v terminálu funguje nespolehlivě. Namísto plánované 80% funkčnosti se do konce roku 2016 dosáhlo jenom 20 %. To je nejen otravné, ale také nebezpečné. V případě požáru by například správně nefungovaly protipožární zábrany.

To však není všechno. Na novém berlínském letiště se zapomnělo i na další věci, například ověřit, že vodní trysky v jižní části skutečně fungují. Dokončení terminálu do konce ledna tedy rozhodně není možné. Má to ale určitou výhodu, Lufthansa a Air Berlin již delší dobu prosazují zahájení až v létě 2018, neboť se uvedení do provozu v zimě obávají. V zimě odlety ztěžuje vedle případných provozních potíží stěžuje sníh a mlha.

Otevření nového letiště Berlín Braniborsko bylo plánované již na říjen 2007. O devět a půl roku později stále ještě není jasné, kdy se letiště skutečně začne létat. Letiště už přitom bylo prakticky hotové a probíhaly i testy v ostrém provozu. Pak však vyšly najevo problémy s protipožárními opatřeními. A poté následovaly další a další technické komplikace.

Podle odhadů je Berlín Braniborsko Willyho Brandta sedmé nejdražší letiště světa. Vznikla dokonce internetová stránka, která růst nákladů ukazuje v přímém přenosu. Ve středu ráno zobrazovala částku 5,03 miliardy euro, tedy 135 miliard korun.

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button