Landek Park v Ostravě otevírá nový stellplatz

První a jediný stellplatz v Ostravě dnes zprovoznil Landek Park, který je největším hornickým muzeem v tuzemsku, známým archeologickým nalezištěm a unikátní národní přírodní lokalitou v jednom. Stellplatz je termín, kterým majitelé karavanů a fanoušci cestování v nich označují místa, kde je umožněno státní obytných aut a přívěsů. V Ostravě nyní mají jedinečnou šanci spojit návštěvu města s pobytem v zajímavé přírodní scenerii obklopené navíc historickými důlními objekty.

Foto: MSK

Právě jedinečnost místa přispěla k tomu, že projekt podpořil a vlastně i inicioval Moravskoslezský kraj. „Rozvoj cestovního ruchu je pro náš region velmi důležitý. V loňském roce u nás turisté utratili přes 8 a půl miliardy korun, což jsou prostředky důležité pro rozvoj kraje a podporu podnikatelů, kteří v něm působí. Se zvyšující se návštěvností se také zvyšuje kvalita služeb a samotná nabídka. Jsem přesvědčený, že vznik stellplatzů je velmi šťastný krok, který k nám naláká milovníky jízdy obytnými auty. Tento způsob trávení dovolené začíná být velmi trendy a je skvělé, že i Moravskoslezský kraj už má v této oblasti co nabídnout,“ řekl náměstek Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch Jan Krkoška. Stellplatz vznikl strategicky v krajském městě a poblíž dálnice D1, což poloha Landek Parku coby turistické atraktivity navíc umožňovala.

Stellplatz na Landeku poskytuje komfort i pro delší prázdninový pobyt. „Místa pro karavany jsme vybavili potřebnou infrastrukturou. To znamená, že jsou připraveny přívody elektřiny, čerstvé pitné vody, stejně jako výpusť odpadní vody s možností likvidace náplně chemického WC,“ uvedl ředitel Landek Parku Lumír Plac.

Služby jsou v režimu nonstop a bez obsluhy, tudíž lze očistu obytných aut nebo přívěsů provést v kteroukoliv denní či noční hodinu. Umožněno je i bezhotovostní samoobslužné placení. Přístup k wi-fi je zajištěn v Buffetu U Karla. Na prostorných stáních v příjemném prostředí zaparkuje osm karavanů. Cena za stání na jeden den je 100 korun, plus cena za dospělou osobu je 70 Kč za den, za dítě se platí 50 Kč za den. Projekt vyšel na více než milio korun, přičemž Moravskoslezský kraj přispěl účelovou podporou na vznik této infrastruktury ve výši 600 tisíc Kč.

Foto: MSK

Na stellplatz v Landek Parku navazují restaurace, bistro, bufet, nájezd na cyklostezku a přírodní a historické atraktivity, které se rozkládají na celkové ploše 35 hektarů. V dosahu je MHD. Auty lze pohodlně vyjet na dálnici do Brna i do Polska.

Na jihovýchodním svahu Landeku, jehož územím vede přírodovědecká a hornická naučná stezka, se nachází unikátní geologický řez s vrstvami uhlí karbonského typu, které vznikly před 250 miliony let a vystupují tu na povrch výchozy uhelných slojí. V lokalitě je také patrné sídliště lovců mamutů, kde byla v roce 1953 nalezena světoznámá Petřkovická neboli Landecká venuše, jediná štíhlá Venuše v Evropě s nevyčíslitelnou historickou hodnotou. Součástí areálu jsou expozice hornictví s fáráním do dolu, ukázky báňského záchranářství, dopravy v šachtách i práce koní a dětí v dolech.

Nejnověji je součástí areálu také Akvárium Landek – soubor akvárií, z nich největší má objem pět tisíc litrů. Příchozí tu mohou obdivovat obřího zlatého sumcem, štiku, jesetery i další ryby. V těsné blízkosti Landek Parku je meandr řeky Odry a nedaleko soutok Odry a Ostravice.

Newsroom TTG

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..