25 milionů pracovních míst v ohrožení

Letecký průmysl se v důsledku koronavirové krize obává ztráty 25 milionů pracovních míst a vyzývá vlády z celého světa k finanční pomoci. Na celém světě prý na leteckých společnostech závisí živobytí 65,5 milionu lidí, většina z nich v souvisejících průmyslových odvětvích, jako je cestovní ruch, uvedla Světová asociace letectví IATA v Ženevě.

Pokud přísná cestovní omezení přetrvají po dobu tří měsíců, IATA vidí jako ohroženou více než třetinu těchto pracovních míst, včetně 11,2 milionu v asijsko-tichomořském regionu. Evropa by byla, s 5,6 mil. pracovních míst v ohrožení, druhá nejvíce zasažená.

IATA přitom předpokládá, že tržby v odvětví osobní dopravy v roce 2020 budou celosvětově o 44 % nižší než v roce 2019. Ve druhém čtvrtletí může poptávka pravděpodobně poklesnout až o 70 %. Letecké společnosti by přitom prakticky spálily peněžní prostředky ve výši 61 miliard dolarů v hotovosti.

„Neexistují žádná slova, která by adekvátně popisovala ničivé účinky Covid-19 na letecký průmysl,“ řekl Alexandre de Juniac, šéf IATA. Asociace vyzvala vlády, aby podpořily letecké společnosti „okamžitě“ ve formě přímých grantů, půjček, záruk a podpory trhu podnikových dluhopisů. „Záchranné lano pro letecké společnosti je nyní rozhodující,“ řekl. Až bude pandemie potlačena, aerolinky by měly být životaschopnými společnostmi, které budou schopné podnítit hospodářské oživení.

Z pohledu IATA existují ještě další překážky, které je třeba překonat před restartováním letových operací. „Nemáme s tím žádné zkušenosti,“ řekl Juniac. Mezitím mohlo dojít k vypršení licencí a ztrátě platnosti povolení, takže jsou zde potřebná nová ustanovení. „Pro úspěch musí odvětví a vlády postupovat koordinovaně a spolupracovat.“ Po konci krize však letecký průmysl pravděpodobně nebude stejný jako dříve, objasnil Juniac.

Newsroom TTG, APA

Autor Karel Zelený (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..