DopravaNovinky

25 milionů pracovních míst v ohrožení

Letecký průmysl se v důsledku koronavirové krize obává ztráty 25 milionů pracovních míst a vyzývá vlády z celého světa k finanční pomoci. Na celém světě prý na leteckých společnostech závisí živobytí 65,5 milionu lidí, většina z nich v souvisejících průmyslových odvětvích, jako je cestovní ruch, uvedla Světová asociace letectví IATA v Ženevě.

Pokud přísná cestovní omezení přetrvají po dobu tří měsíců, IATA vidí jako ohroženou více než třetinu těchto pracovních míst, včetně 11,2 milionu v asijsko-tichomořském regionu. Evropa by byla, s 5,6 mil. pracovních míst v ohrožení, druhá nejvíce zasažená.

IATA přitom předpokládá, že tržby v odvětví osobní dopravy v roce 2020 budou celosvětově o 44 % nižší než v roce 2019. Ve druhém čtvrtletí může poptávka pravděpodobně poklesnout až o 70 %. Letecké společnosti by přitom prakticky spálily peněžní prostředky ve výši 61 miliard dolarů v hotovosti.

„Neexistují žádná slova, která by adekvátně popisovala ničivé účinky Covid-19 na letecký průmysl,“ řekl Alexandre de Juniac, šéf IATA. Asociace vyzvala vlády, aby podpořily letecké společnosti „okamžitě“ ve formě přímých grantů, půjček, záruk a podpory trhu podnikových dluhopisů. „Záchranné lano pro letecké společnosti je nyní rozhodující,“ řekl. Až bude pandemie potlačena, aerolinky by měly být životaschopnými společnostmi, které budou schopné podnítit hospodářské oživení.

Z pohledu IATA existují ještě další překážky, které je třeba překonat před restartováním letových operací. „Nemáme s tím žádné zkušenosti,“ řekl Juniac. Mezitím mohlo dojít k vypršení licencí a ztrátě platnosti povolení, takže jsou zde potřebná nová ustanovení. „Pro úspěch musí odvětví a vlády postupovat koordinovaně a spolupracovat.“ Po konci krize však letecký průmysl pravděpodobně nebude stejný jako dříve, objasnil Juniac.

Newsroom TTG, APA

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button