Doprava

2016: velmi bezpečný rok v letecké dopravě

Mnohým z nás vytane na mysli letecká katastrofa v Kolumbii, při níž zahynuli hráči brazilského fotbalového týmu. Přesto fakta hovoří jasně: létání bylo v uplynulém roce opět bezpečnější než dříve!

Foto: Shutterstock

Podle předběžných údajů organizací JACDEC a ASN byl rok 2016 v civilní letecké dopravě jedním z nejbezpečnějších. Organizace JACDEC (Jet Airline Crash Data Evaluation Centre) sídlí v Hamburku a zabývá se vyhodnocováním leteckých havárií, ASN (Aviation Safety Network) je z Nizozemska a zabývá se bezpečností letecké dopravy.

JACDEC napočítala v uplynulém roce celosvětově celkem 321 obětí letecké dopravy, ASN podle předběžných údajů z 29. prosince došla z celkovému počtu 325 mrtvých. Ve statistikách nejsou zahrnuté vojenské letouny, proto se v nich neprojevil prosincový pád ruského Tupolevu T-154 s 92 lidmi na palubě do Černého moře.

Podle údajů ASN se loni uskutečnilo přibližně 35 milionů letů, do čehož patří lety osobní i nákladní dopravy, výzkumné lety i lety hasičů. Z tohoto počtu pouze 19 letů skončilo nehodou s oběťmi na životech. V roce 2015 přišlo o život podle JACDEC 521 lidí a podle ASN 560 lidí. Na tomto čísle se významnou měrou podílelo neštěstí letounu společnosti Germanwings v Alpách. Rozdíl v obou údajích tkví v metodice: JACDEC sleduje nehody strojů s hmotností vyšší než 5,7 tuny s nejméně 19 místy na palubě, kdežto ASN bere v úvahu letouny nejméně se 14 místy.

Letecké společnosti v roce 2016 přepravily celosvětově kolem 3,7 miliardy cestujících, což je téměř dvanáctkrát tolik, co v roce 1970. Statistická pravděpodobnost, že cestující v letadle přijde o život, byla v 70. letech průměrně 1 ku 264 000. V uplynulém roce to bylo 1 ku 12 847 000. Bezpečnost létání se tedy od 70. let zvýšila zhruba čtyřicetkrát.

Pro zajímavost ještě přehled civilních leteckých nehod v roce 2016 podle JACDEC: celkem došlo k 632 nehodám, v 37 případech bylo letadlo zničeno. Vážných nehod z celkového počtu nehod bylo 219.

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button