Kam jet?Novinky

20 tipů portálu Kudy z nudy na výlety po Česku v roce 2020

Cestovatelský portál Kudy z nudy, připravil symbolickou dvacítku turistických zajímavostí Česka na rok 2020. Aktuálně nabízí Kudyznudy.cz 80 tisíc tipů na výlety a v hlavní turistické sezoně si denně na web „klikne“ až 100 tis. návštěvníků. Vloni portál zaznamenal rekordních 18,1 milionu návštěv. K dispozici také mobilní aplikace Kudy z nudy – tipy na víkend. Ke stažení je zdarma jak v Google Play, tak v App Store.

 

Foto: Valdštejnská zahrada / PCT

 

Dvacet tipů portálu Kudy z nudy na výlety po Česku v 2020 (na některé je možné vypravit se již nyní, otevření dalších je na spadnutí, na některé si musejí výletníci ještě chvilku počkat):

Na hradě Rožmberk se otvírá věž Jakobínka

V Rožmberku nad Vltavou po osmi letech skončily opravy věže Jakobínky, jediného zbytku staršího Horního hradu Rožmberk. První návštěvníci se do ní podívají v dubnu 2020; v nové expozici se seznámí nejenom s historií věže, ale také průběhem oprav, při kterých se uplatnila řada historických technik. K vidění bude například interaktivní model stavby s dobovým otočným jeřábem. Při prohlídkách hradu dál navštívíte reprezentační místnosti i soukromé pokoje rodu Buquoyů, v létě bude opět otevřená katovna s expozicí útrpného práva.

Hrady a zámky zažijí Valdštejnský rok

Úspěšný program Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů pokračuje i letos: hradozámecká sezona tentokrát bude patřit rodu Valdštejnů. Spousty akcí a zajímavostí nabídnou především významná rodová sídla, tedy zámky Mnichovo Hradiště a Duchcov. Do Českého ráje se zajeďte podívat na hrad Valdštejn, do Prahy pak na Valdštejnský palác s krásnou zahradou a Valdštejnskou jízdárnou. Zavzpomínejte i na Albrechta z Valdštejna: od jeho smrti letos uplynulo 386 let.

Novinky v UNESCO: hřebčín Kladruby a Krušnohoří

Hned dvě místa v Česku se loni dočkala zápisu na seznam UNESCO: Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem a Hornická kulturní krajina Krušnohoří. Ani hřebčín není na seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsaný jako takový: jde o celou okolní krajinu, která je už od 16. století přizpůsobena chovu unikátních kočárových koní. Chystá se stavba nové jízdárny, v krajině také vznikne nová naučná stezka. Jak se rozšíří rodina památek a zvyků chráněných UNESCO v dalších letech? O zápis stojí také Žatec jako město chmele, krajkářství a pod hlavičkou Slavné lázně Evropy podala přihlášku i tři slavná lázeňská města, Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Kromě nich usiluje o společný zápis dalších osm lázeňských sídel z Německa, Belgie, Francie, Itálie, Rakouska a Británie.

V Kladně otevřou nové Muzeum věžáků

Nové lákadlo pro turisty bude mít od letošního roku Kladno: vzniklo tu vůbec první muzeum sídlištní architektury v Česku. V Muzeum věžáků se proměnila jedna ze šesti památkově chráněných budov sídliště, které vyrostlo v letech 1953 až 1957 pod vedením architekta Josefa Havlíčka. Slavnostní otevření je naplánované na sobotu 14. března a prohlídky je nutné objednávat předem. Věžák si projdete doslova od sklepa až po střechu, a to včetně krytu civilní obrany, ukázkového bytu či střešní terasy s výhledem.

 

Foto: Zoo Praha

 

Zoo Praha otevře novou expozici Darwinův kráter

Nedaleko hlavního vchodu do pražské zoologické zahrady a v blízkosti nedávno otevřeného Rákosova pavilonu se 28. března otevře nová expozice. Protože budova s šesti venkovními výběhy a dvěma voliérami tvarem připomíná kráter, bude se jmenovat Darwinův kráter. Její hlavní atrakcí budou ďábli medvědovití neboli tasmánští čerti, které pražská zoo získala přímo z Tasmánie jako teprve druhá zoo v Evropě. Uvidíte tu i ježury, vombaty či klokany.

V Krkonoších se otevře Labská bouda

Hřebenový hotel Labská bouda vznikl na přelomu 60. a 70. let v první zóně Krkonošského národního parku nad Labským dolem v nadmořské výšce 1340 metrů, a to na témže místě jako stejnojmenný hostinec, který vyhořel roku 1965. Nový hotel zahájil provoz v roce 1975 a v posledních letech prochází postupnou rekonstrukcí. Už loni tu otevřeli nový bufet s terasou a hotelové pokoje, další části hotelu ale musely počkat do letošního roku. Hotel chystá slavnostní otevření v polovině dubna.

Výročí 600 let od husitských bitev a založení Tábora

Letos v březnu uplyne 600 let od bitvy u Sudoměře. Fandové středověkého válečnictví si určitě nenechají ujít rekonstrukci první velké husitské bitvy s vozovou hradbou, železnými pány i dobovým ležením, podobných zážitků vás ale letos čeká víc – v roce 1420 se totiž bojovalo také v Praze na Vítkově nebo u Horažďovic, kde slavnou bitvu připomínají každý rok červnové Slavnosti kaše. Šest set let od založení slaví také město Tábor. K výročí se chystají historické programy a rekonstrukce bitvy, přijet můžete i na Husitské dny.

Rok Boženy Němcové

V únoru bylo připomínáno 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové. Její kniha Babička ožije přímo před vašima očima při výletě do Babiččina údolí, kde můžete navštívit ratibořický zámek i Staré bělidlo, Viktorčin splav, Rudrův mlýn i Rýzmburský altán. Jedinečnou příležitost prohlédnout si známé literární postavy v místech, kam Božena Němcová zasadila jejich příběhy, budete mít od 2. do 6. června. V České Skalici se v Barunčině škole chystá výstava k výročí vydání Babičky, 13. června bude mít premiéru nová hlavní expozice v Muzeu Boženy Němcové a ve stejný den se také koná jubilejní 30. ročník dálkového pochodu Barunka; přijďte si vyzkoušet trasy pro pěší, cyklisty i kočárky.

Na Pustevnách se probouzí chata Libušín

Šest let po ničivém požáru by se letos na začátku sezony měla znovu otevřít chata Libušín, společně s Maměnkou symbol beskydských Pusteven. Byla postavena podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče v roce 1899 a v noci z 2. na 3. března 2014 vyhořela do základů. Památka byla obnovena tak, aby zůstal zachován původní charakter stavby, i když nakonec zůstalo zachováno asi jen sedm procent původního dřeva. Obnovená chata se postupně skládala v dílnách pod beskydskými vrchy, pak se díly očíslovaly, rozebraly a znovu skládaly na Pustevnách. Zatímco probíhala obnova Libušína, nedaleko mezitím vyrostlo další lákadlo pro výletníky, stezka vedoucí korunami stromů nazvaná Valaška.

 

Foto: Visit Plzeň

 

Loos, Fuchs, Gočár, Mánes a další

Rok 2020 připomene výročí několika umělců a architektů. Hlavní výstava Muzea města Brna na Špilberku bude věnovaná Adolfu Loosovi (1870–1933), který se v Brně narodil, jedinečným architektonickým skvostem je ale především soubor Loosových dochovaných bytových interiérů v Plzni. S portálem Kudy z nudy se můžete vypravit také na výlet po stopách dalších jubilantů, třeba architekta Bohuslava Fuchse (1895–1972), Josefa Gočára (1880–1945), malíře Josefa Mánesa (1820–1871), malíře Alfonse Muchy (1860–1939) či sochaře Václava Levého (1820–1870).

400 let od bitvy na Bílé hoře a výstava

Čtyři sta let od bitvy stavovského vojska proti císařským vojákům Ferdinanda II. na Bílé hoře sice uplyne až 8. listopadu, ale rekonstrukci bitevní vřavy můžete vidět téměř o dva měsíce dřív, o víkendu 19. a 20. září na Bělohorské pláni v Praze 6 na Vypichu. Bitva na Bílé hoře 1620 nabízí velkolepou podívanou plnou pyrotechnických efektů, zastavit se můžete také u letohrádku Hvězda, u mohyly padlým bojovníkům a na výstavě, kterou chystá Národní muzeum. Začne 8. listopadu a potrvá přibližně půl roku.

Dolů i nahoru po novém tobogánu

Do Aqualandu MoraviaPasohlávkách v létě přibude nový tobogán. Měří téměř 250 metrů, připomíná horskou dráhu, jezdí se v něm na dvoumístných raftech a na několika místech vás proudy vody vytlačí do kopce. Rodinný tobogán se bude pyšnit českými národními barvami. A pozor, bude to nefalšovaná jednička široko daleko: v kontinentální Evropě podobnou atrakci nenajdete, nejbližší je na Kanárských ostrovech nebo v Texasu.

Otevření jezera Most

Na místě bývalého hnědouhelného lomu (a také starého města Most, které muselo ustoupit těžbě uhlí) se už několik let plní vodou nové jezero. Podle prvních odhadů mělo být otevřeno už v roce 2017, ale kvůli potížím s podložím se práce zpomalily. Podle posledních zpráv se jezero Most otevře letos v září.

Výročí 350 let od smrti učitele národů

Nové expozice v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě a v Památníku Bible kralické v Kralicích nad Oslavou, výstava na Pražském hradě a řada dalších akcí budou provázet listopadové výročí 350 let od úmrtí Jana Amose Komenského. S jeho jménem se na svých cestách setkáte poměrně často: Komenský má například pomník v Litomyšli, památník v obci Komňa, s níž je spojeno jeho příjmení, jeho jméno nese památník ve Fulneku či naučná stezka. Začíná v Žacléři a poslední panel stojí na Růžovém paloučku, kde roku 1628 opustil vlast.

 

Foto: Valtice / archiv festivalu Concentus Moraviae

 

Zámek Valtice otevře nový prohlídkový okruh

Při návštěvě Lednicko-valtického areálu patří monumentální barokní zámek Valtice k místům, které zkrátka nesmíte minout. Rezidence knížat z Lichtenštejnu v létě otevře nový okruh: v patře hlavního zámeckého paláce bude poprvé zpřístupněno deset místností, které prošly nákladnou rekonstrukcí. Uvidíte několik uměleckých unikátů, například barokní obraz znázorňující svatého Filipa při křtu etiopského komorníka, namalovaný na stovky let staré skleněné tabuli pokryté plátkovým zlatem.

Brána do římské říše pod Pálavou

Jedinou lokalitou na českém území s pozůstatky zděných antických staveb je římská vojenská základna, kterou X. legie Gemina Pia Fidelis vybudovala na Hradisku u Pasohlávek nedaleko Novomlýnských nádrží. Římské legionáře připomíná v kraji pod Pálavou několik míst, například archeologická výstava Římané na Mušově v areálu autokempu ATC Merkur anebo naučná stezka Brána do římské říše, vedoucí z kempu na Hradiště. Chystá se ale zajímavá novinka: římskou pevnost, kde žily desetitisíce vojáků a nacházely se tu řemeslné dílny, nemocnice i lázně, podrobně představí návštěvnické centrum, které by se mělo otevřít už letos v létě. Expozici budou postupně doplňovat také stezky, které vás provedou celým územím, vyznačené půdorysy někdejších římských staveb anebo dokonce jejich repliky či rekonstrukce.

Nové rozhledny

Ani letos nepřijdete o oblíbená výletní místa v podobě nových rozhleden. Na kolaudaci čeká již dokončená rozhledna na Lucemburkově kopci poblíž Malečova na Ústecku, dokončuje se věž Chalupská Štěpánka na Plzeňsku. Začala stavba rozhledny na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách, Dalimilovy rozhledny na vrchu Větrov u Starého Města a také rozhledny na kopci Třemšín u Rožmitálu pod Třemšínem.

Otevření dalších břidlicových dolů

V oblasti Oderských vrchů se ještě na konci 19. století tisíce lidí živily těžbou břidlice. Staré časy mapuje Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou, naučné stezky a také Raabova štola, letos v létě se chystá otevření důlních chodeb Flascharova dolu ve Veselském kopci u Oder. Na zpřístupnění čeká také Rodriguezův hrob, staré důlní dílo v Nových Oldřůvkách. Zdejší štoly jsou zatopené vodou, proto by se tady mělo podobně jako v Punkevních jeskyních jezdit na lodičkách.

Otevření historické vápenky v Krušných horách

V lesích mezi obcemi Háj u Loučné pod Klínovcem a Kovářská v Krušných horách stojí historická vápenka z 19. století, nejstarší technická památka svého druhu v České republice. V blízkém lomu se vápenec těžil už v 18. století, vápenku se dvěma pecemi a dalšími objekty tu vybudovali v první polovině 19. století Buquoyové. Svému účelu sloužila až do poloviny 20. let 20. století, její záchrana trvala dva a půl roku a na jaře se chystá její slavnostní otevření. Zajímavost? Vápenka je jedním z takzvaných „přidružených objektů“ Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO.

Vysočina, sklo a sklářská expozice

Výstavy skla, návštěvy sklářských hutí, sympozia, živé ukázky práce mistrů sklářů, jarmarky, workshopy nebo hra pro děti Vysočinou za skleněnkou, to vše a mnohem víc letos připravuje Vysočina. V informačních centrech seženete speciální brožuru Vysočina sklářská, v červnu se pak na hradě v Ledči nad Sázavou chystá otevření nové stálé expozice historického i současného sklářství.

 

Newsroom TTG/CzechTourism

Ukázat další

Související články

Jeden komentář

  1. We will include trials comparing at least two COS protocols that use GnRH agonists or antagonists for pituitary suppression and hMG, purified urinary FSH U FSH, or recombinant FSH rFSH with or without LH rFSH rLH gonadotrophin preparations for ovarian stimulation cialis vs viagra Went in on day 14 for an u s and had a follicle measuring 17

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button