12. globální fórum statistiky cestovního ruchu

Na 200 delegátů ze všech koutů světa se ve dnech 15.–16. května sešlo v pražském Černínském paláci na 12. fóru statistiky cestovního ruchu, aby si ve čtyřech diskusních blocích vyměnili zkušenosti a vyslechli prezentace zajímavých statistických projektů z oblasti turismu.

statistika

Foto: Naďa Rybárová

V prvním bloku se přednášející zaměřili zejména na to, jaká data pro statistické zpracování mohou poskytnout nové technologie, jako jsou např. chytré mobilní telefony nebo tzv. VoIP aplikace, např. Skype, s jakými úskalími se zpracovatelé mohou setkat při vyhodnocování dat a s jakými legálními překážkami se musejí vypořádat.

Druhý blok se zaměřil na využití obchodních rejstříků, třetí pak na vyhodnocování ekonomické úspěšnosti a pracovní trh v oblasti turismu. Poslední diskusní blok se zabýval konkurenceschopností, sezonností a udržitelností odvětví.

Hlavní indikátory konkurenceschopnosti

Podle Alaina Dupeyrase, ředitele odboru turistického ruchu OECD, bude měření konkurenceschopnosti stále důležitější, neboť hlavní rozvíjející se ekonomiky zaznamenávají rychlý růst turismu a předhánějí země OECD i celosvětový průměr. Země OECD sice stále hrají s 57procentním podílem na příjezdech zahraničních turistů v globálním turismu vedoucí roli, ztrácejí však podíl na trhu i příjmy.

OECD proto vypracovala rámec pro měření a stanovení hlavních indikátorů konkurenceschopnosti. Výsledky měření by pak měly pomoci jednotlivým vládám politiku v oblasti cestovního ruchu lépe nastavit.

Fórum, na jehož organizaci se kromě OECD a EUROSTATu podílely i Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Český statistický úřad, se v Praze konalo poprvé.

„Akce je dokladem nejen vysoké úrovně, vyspělosti a mezinárodní srovnatelnosti naší statistiky cestovního ruchu, ale umožňuje nám na mezinárodní úrovni prezentovat společné výsledky, kterých jsme dosáhli za přispění strukturálních fondů EU,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová.

S průběhem akce byli spokojeni i delegáti. Účastnice již několika ročníků, paní Jie Zhang z dánského Centra pro výzkum regionů a cestovního ruchu, si úroveň příspěvků pochvalovala: „Zabývám se dopadem turismu na ekonomiku a zaměstnanost a takovéto akce jsou pro mě velice důležité. Některé příspěvky, které zde zazněly, pro mě byly velmi užitečné.“

nr

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..