Začíná filmový Febiofest

Začíná filmový festival Febiofest, který udělí tři Kristiány, evropskou Grand Prix a uvítá 48 hostů. Febiofest proběhne už od 20. do 28. března v Cinestaru Anděl v Praze. Promítne 141 filmů ze 60 zemí v rámci 18 programových sekcí. Diváci se můžou těšit celkem na 542 projekcí (z toho 436 v Praze).

febiofestOcenění Kristiána za přínos světové kinematografii Febiofest udělí na zahájení festivalu Andrzeji Wajdovi, cenu pro něj přijíždí převzít Robert Więckiewicz, který zároveň uvede zahajovací film Walesa: člověk naděje v režii Andrzeje Wajdy. (Druhým zahajovacím snímkem bude Přežijí jen milenci Jima Jarmusche.) V průběhu festivalu připadne další Kristián dlouholetému řediteli Berlinale Dieteru Kosslickovi a na závěrečném ceremoniálu festivalu africko-francouzsko-americkému herci Isaachu de Bankolé, známému z filmů Jima Jarmusche.

Předsedou poroty bude Theodor Pištěk. Držitel Oscara, Césara i Českého lva, slavný kostýmní výtvarník a malíř Theodor Pištěk (* 1932) udělí Grand Prix vítězi na závěrečném večeru Febiofest 28. března 2014.

Febiofest 2014 podpoří Ukrajinu. Ve světové kinopremiéře uvede 20. března promítání filmového bloku Hlas mladé Ukrajiny od 20.00 hod. v sálech 1, 2 a 7, které bude zdarma přístupné veřejnosti. Průřez tvorbou nejmladší ukrajinské filmové generace vrcholí v přímých svědectvích z ukrajinské revoluce. Někteří tito tvůrci skončili ve vězení. Dva z nich, režisér Oleksandr Ščerbak a kameraman Mykyta Panisov, budou hosty projekce společně s režisérem Michailem Gerasimovičem Iljenkem

Febiofest s dalšími festivaly iniciuje podporu pro ukrajinské kolegy, především z oděského a kyjevského festivalu. K výzvě na pomoc ukrajinským festivalovým kolegům se do uplynulého víkendu připojili i Thierry Fremaux z Cannes, Alberto Barbera z benátského festivalu, celkem 92 organizátorů z 60 festivalů ve 38 zemích. Výzvu najdete zde:http://febiofest.cz/en/news/support-ukrainian-film-festivals-27

České (ko)produkce podpořili spolu s Febiofestem také Barrandov Studio, Česká televize a CzechTourism

Zvláštního uvedení se na MFF Praha – Febiofest 2014 dočká pět filmů, které vznikly převážně jako společné dílo českých a zahraničních producentů. Norsko-český Detektiv Down, finsko-česká Láska, soudruhu!, český debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři, česko-rumunský počin Velmi neklidné léto a Sametoví teroristé.

Barrandov Studio, které se může pyšnit více než osmdesátiletou tradicí, se stává partnerem Febiofestu již potřetí. „Do příprav a realizace festivalu jsme vstoupili službami našich Filmových laboratoří,“ uvádí generální ředitel Barrandov Studia Petr Tichý a dodává: „Jsem rád, že se i letos v programu festivalu objevilo několik filmů, na nichž se Barrandov Studio podílelo. Pro tragikomedii Klauni Viktora Tauše jsme stavěli dekorace a byli jsme partnery jeho slavnostní premiéry. Asi 2500 rekvizit jsme půjčovali česko-norskému koprodukčnímu projektu Detektiv Down. A podíleli jsme se rovněž na snímku Velmi neklidné léto, který natočila Anca Damian mimo jiné v našich hostivařských ateliérech.“

Součástí festivalu bude výstava soch a objektů. Letos se představí mladý českobudějovický výtvarník Michal Trpák. Jeho výstava soch na piazetě před kinem Cinestar Anděl potrvá po celou dobu festivalu, tedy od 20.-28. 3. Michal Trpák je umělec, jehož sochy a obrazy zdobí soukromé sbírky i veřejná prostranství v ČR, např. v Českých Budějovicích a Praze, ale i v Německu, Kanadě, Francii a Rusku. Studoval VŠUP v Praze v atelieru prof. J. Beránka.

Regionální ozvěny  proběhnou od 31. 3. do 17. 4. ve 13 městech ČR.

www.febiofest.cz

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.