Za svatým Václavem po středních Čechách

Svatý Václav je patronem nejen země české, ale i pivovarníků a vinařů, což připomínají tradiční podzimní slavnosti, nabízející vedle kulturních i bohaté gastronomické zážitky. Svatováclavské slavnosti se uskuteční během září napříč Středočeským krajem. Největší slavnost proběhne ve dnech 27.–30. září ve Staré Boleslavi, kde byl kníže Václav před více než tisíci lety zavražděn. Na Národní svatováclavské pouti je připraven bohatý kulturní i duchovní program.

Foto: SCCR

Národní svatováclavská pouť přiláká v centru Staré Boleslavi až dva tisíce návštěvníků ze všech koutů České republiky, kteří si připomínají smrt svatého Václava. Součástí slavnosti bude pravá pouťová zábava, hudební program, zaujmou i ukázky dobových řemesel na středověkém jarmarku a děti si užijí nejrůznější atrakce. Duchovní program vyvrcholí mší svatou, kterou povede kardinál Dominik Duka.

Velkou tradici mají Svatováclavské slavnosti i v Kutné Hoře, letos se bude konat již 25. ročník. Na lidové veselici bude pro návštěvníky připraven program s hudbou a divadlem rozdílných stylů a žánrů výhradně kutnohorských umělců. Staročeský trh nabídne rukodělné výrobky, jídlo a ochutnávky dobrých vín. Otevře se také výstava Očima generací a v parku bude rozmanitá zábava i pro děti.

Oslavy na počest svatého Václava se uskuteční i na středočeských hradech a zámcích. Slavnosti zde budou spojeny s dobovými tržišti, kejklíři, sokolnickými ukázkami a rytířskými souboji. Vše za doprovodu dobové hudby a tanců. Pro děti budou připraveny soutěže, kostýmové prohlídky, dílničky, malování na obličej nebo divadlo.

„Svatováclavské slavnosti jsou příjemným zakončením letních měsíců a navodí dobrou náladu a pohodu babího léta. Zároveň si návštěvníci připomenou českou historii, užijí si čas s rodinou a samotné slavnosti je motivují k návštěvě krásných středočeských míst jako je Kutná Hora, hrad Okoř nebo Stará Boleslav,“ říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Svatý Václav byl český kníže a světec, který je hlavním patronem Čech a Moravy a symbol české státnosti. Podle legend byl Václav na svou dobu neobvykle vzdělaný a na jeho výchově se podílela i jeho babička Ludmila. Kníže Václav vládl Českým zemím během let 925–935. Legendy uvádí, že 28. září roku 935 došlo ve Staré Boleslavi k Václavově úkladné vraždě, zosnované bratrem Boleslavem. Za věčného vládce české země pak byl Václav prohlášený ve 12. století, právě z té doby pochází i svatováclavský chorál.

Foto: SCCR

Svatováclavské slavnosti ve středních Čechách:

  • – Svatováclavské slavnosti Davle, 22. září
  • – Svatováclavské slavnosti Dolní Břežany, 22. září
  • – Svatováclavské slavnosti na hradě Okoř, 22. září
  • – Národní svatováclavská pouť Stará Boleslav, 27.–30. září
  • – Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře, 28.–29. září
  • – Svatováclavské posvícení Stochov, 29.–30. září
  • – Svatováclavské slavnosti na Budči, 28. září
  • – Svatováclavské slavnosti zámek Berchtold, 28. září
  • – Svatováclavské slavnosti na zámku Stránov, 30. září

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.