Vydejte se v Brně ke hvězdám

Hvězdárna a planetárium Brno se po rekonstrukci v roce 2011 stala nejmodernější institucí tohoto druhu na Moravě. Dnes představuje moderní „chrám vědy“.

Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Najdete ji na Kraví hoře, odkud je i krásný výhled na město. Vidět ještě dál vám umožní řada dalekohledů. Komentované prohlídky vám přiblíží Slunce i zajímavosti večerního nebe. Moderní sál digitálního planetária dokáže zavést diváky nejen do vesmíru, ale i na těžko dosažitelná místa – pod vodní hladinu, do blízké budoucnosti či minulosti i dovnitř lidského těla. Součástí exploratoria je i výstava Říše mlhovin, kde obrazy úchvatných vesmírných mlhovin pořídily největší astronomické přístroje. Na pozorovací a vědecké stezce najdete i řadu interaktivních exponátů, jako jsou pixelová stěna, planetární siloměr a další. Hvězdárna a veškeré prostory jsou bezbariérové.

Nový pořad Hvězdárny a planetária Morava 360 představí od února speciální projekci záběrů pořízených pomocí dronů v úhlu 360°.

Pohled na Brno s tradicí
Brněnská Myslivna nad čtvrtí Pisárky je proslavená. V polovině 19. století si zde na kopci v lese postavil jeden brněnský občan hospůdku, která se stala oblíbeným výletním místem. Navštěvovaly ji osobnosti, jako byli Jiří Mahen, Rudolf Těsnohlídek i Vladislav Vančura, kteří zde dokonce společně vysadili malou borovičku, která je tam dodnes. První hospůdka však zanikla a v letech 1942–1943 byl na stejném sítě postaven objekt, který sloužil jako sportovní klub.

Po skončení 2. světové války se z něho stal hostinec. Stylově zařízený jako myslivna. Díky pěknému výhledu na Brno i dobré kuchyni se stal oblíbeným cílem výletníků. Na Letní terase hrál orchestr, který brzy proslavil jeho dirigent Gustav Brom. V roce 1987 bylo přistavěno hotelové křídlo a zrodil se Hotel Myslivna.

Marta Jedličková

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.