Vydejte se komentované výlety do Brd, na kole nebo pěšky

Destinační agentura Brdy připravila seriál pěších a cyklistických výletů do Brd s průvodcem. Jednodenní výlety začínají a končí v místech dostupných hromadnou dopravou na okraji CHKO Brdy. Představí návštěvníkům jak historii tohoto území, tak přírodní zajímavosti. Kalendář komentovaných výletů najdete ZDE. Lze si i domluvit i vlastní termín.

Foto: archiv

„CHKO Brdy, vyhlášená před dvěma lety, představuje turistický potenciál, který stále ještě není využitý. Cílem Destinační agentury Brdy je podporovat aktivity udržitelného cestovního ruchu a výlety s průvodcem jsou jednou z nich,“ vysvětluje projektový manažer Destinační agentury Brdy Luboš Gardoň.“  V letošním roce je připraveno 13 výletů v 15 termínech z různých míst na okraji CHKO Brdy. V případě zájmu možná další ještě přibudou.

Cykloprůvodkyně Radka Žáková průvodcuje na kole  již patnáctým rokem. Jaké jsou její zkušenosti? „Mohu říci, že se přístup lidí mění. Češi poznávají, že na výletě do přírody s průvodcem toho uvidí a poznají mnohem více, než když si trasu naplánují podle mapy a pojedou či projdou si ji sami. A jsou ochotni si za tuto službu zaplatit. „Mnoho lesních rozcestí v Brdech vypadá podobně, a tak se ti, co se dobře neorientují v mapě, nebo nepoužívají GPS, mohou lehce ztratit,“ dodává Radka.

A jaký je zájem podbrdských obcí? „Podbrdské obce vítají aktivity, které přilákají návštěvníky do Brd hlavně k delším pobytům s přespáním. Připravené programy pro různé cílové skupiny tomu mohou napomoci, pokud se informace o nich dostanou i do dalších krajů a přilákají turisty ze vzdálenějších krajů,“ uvádí starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek. Nově připravené výlety pro pěší a pro cyklisty mohou využít i skupiny ze vzdálenějších míst ČR. Možnost objednat si výlet s průvodcem na míru může pomoci při plánování skupinám turistů, kteří v Brdech ještě nebyli.

Na pěší turisty čekají asi pětihodinové výlety s několika zastávkami a výkladem průvodce v celkové délce 10–20 kilometrů. Cyklisté se vydají na trasy v délce do 50 kilometrů. Povedou většinou po zpevněných cestách a zavedou je k přírodním i historickým zajímavostem jako jsou například: staré stromy, vzácná květena, Fabiánovo kamenné lože, trilobiti, místa s výhledem, brdským hradům či místům s pozůstatky činnosti armády. Počítá se i  trasami pro bikery.

Cyklisté mohou k dojezdu na místo startu využít vlak nebo cyklobus, pražští cyklisté speciální cyklovlak do Brd, který odjíždí o víkendech a ve svátcích z hlavního nádraží Praha a také se tam vrací. Přímého spojení z Plzně vlakem do Brd se snad brzy dočkají i Plzeňští cyklisté –  zatím probíhají jednání. Z Plzně do Příbrami navíc jezdí Brdský cyklobus, který letos vozí kola i ve všední dny.

Více na  www.plzenskonakole.cz a  www.regionbrdy.cz.

Newsroom TTG

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.