Všesportovní areál Obří sud Javorník hledá strategického partnera

Všesportovní areál Obří sud Javorník u Liberce hledá strategického partnera. Podle majoritního vlastníka, kterým je bývalý fotbalový reprezentant Václav Němeček, by to mělo pomoci vyřešit současné finanční problémy firmy. Uvedl to ve svém vyjádření pro insolvenční soud. Firma provozující středisko nedaleko Liberce je od 21. září v insolvenčním řízení. Dluhy firmy přesahují podle údajů z insolvenčního rejstříku 80 milionů korun.

Všesportovní areál na Javorníku slouží veřejnosti od prosince 2010. Na jeho výstavbu přispěla více než 99 miliony korun Evropská unie a přes 17 milionů přidal stát. Areál za 200 milionů korun je určen hlavně rodinám s dětmi. Ve středisku je 1100 metrů dlouhá bobová dráha a čtyřsedačková lanovka, na kterou navazuje 900 metrů dlouhá sjezdovka. V areálu je v zimě i snowpark pro lyžaře a snowboardisty a dětská sjezdovka s provázkovým vlekem. Na vrcholu je restaurace a penzion Obří sud. Ročně areál navštíví kolem 180 000 lidí.

Podle Němečka byla firma za devět let svého provozu v zisku nebo malé ztrátě způsobené odpisy majetku. Do problémů s cash-flow se podle něj areál dostal kvůli investicím do zasněžovacího zařízení, nádrží na vodu a také gastronomického zařízení nutným pro zvládnutí zimního i letního provozu. Od července 2017, kdy skončilo období udržitelnosti projektu stanovené smlouvou o dotaci, hledá firma strategického partnera. V polovině června měla už vážného zájemce o restauraci a penzion Obří sud, což by finanční problémy vyřešilo. Z prodeje ale sešlo. „Probíhají další jednání s jinými společnostmi a partnery,“ uvedl Němeček, který věří, že se situaci podaří vyřešit, aniž by bylo nutné na firmu vyhlásit úpadek.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení podala v září Equa bank, která se tímto způsobem domáhá splacení úvěru a úroků dohromady za více než 73 milionů korun. Přes 4,6 milionu korun dluží ale podle rejstříku firma také České správě sociálního zabezpečení a bezmála 3,5 milionu na daních. Majoritním vlastníkem společnosti se základním kapitálem 4,393 milionu je Němeček, kterému patří 70 procent společnosti. V roce 2011 do areálu vstoupila obec Jeřmanice, která má 27 procent, a třetím společníkem je podle obchodního rejstříku Jan Petrásek.

Newroom TTG, ČTK

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.