Vlakem v Česku cestuje stále víc lidí

Vzrostl počet cestujících, kteří loni využili služeb Českých drah i společnosti RegioJet

Foto: České dráhy

Počet cestujících, kteří v roce 2016 jeli vlaky Českých drah (ČD), vzrostl o 1,8 milionu na 171,5 milionu, což bylo nejvíce za uplynulých osm let. Nejvíce pasažérů přibylo v dálkových expresních spojích, příměstských spojích a mezistátních vlacích.

„Více cestujících jsme zaznamenali jak ve vnitrostátní, tak v mezinárodní dopravě. V té nám přibylo přibližně půl miliónu zákazníků. Největší růst zájmu byl o cesty do Rakouska, pozitivně se vyvíjely přepravy na jižní Slovensko a do Maďarska a mírný růst jsme zaznamenali i na přechodech do Polska,” uvedl ředitel ČD Pavel Krtek.

Na vnitrostátních linkách byl vyšší zájem cestujících o expresní linky, kde jezdí nové nebo modernizované soupravy ČD a kde se díky rekonstrukci tratí v uplynulých letech zkrátily cestovní doby. Jde například o trati z Prahy do Plzně a dále do Chebu, z Prahy do Českých Budějovic nebo linku mezi Prahou a Brnem. Roste počet cestujících i na trase z hlavního města do severomoravského regionu.

Přepravní výkon loni vzrostl o 210 miliónů takzvaných osobokilometrů na 7,380 miliardy. Kromě vyššího počtu cestujících tento ukazatel dokládá to, že lidé jezdí vlakem na delší trasy.

Foto: RegioJet

Dopravce RegioJet podnikatele Radima Jančury loni přepravil 3,72 milionu cestujících, tedy o pětinu více než v roce 2015. Tehdy vlaky RegioJet v České republice a na mezinárodních linkách na Slovensko přepravily necelých 3,1 milionů cestujících.

Za růstem počtu cestujících RegioJetu v roce 2016 pak stojí zejména navyšování kapacit na nejpopulárnější lince Praha–Ostravsko–Slovensko až na 10 vozové soupravy ve špičkách, stejně jako provoz nových spojů Praha–Olomouc–Otrokovice–Staré Město či každodenní provoz nočního spoje Praha–Ostravsko–Košice, na který RegioJet nasazuje až 14 vozové soupravy včetně spacích vozů. Na trase Praha–Ostravsko–Košice se přitom z hlediska počtu cestujících RegioJet stal největším železničním dopravcem.

Kromě cen a servisu oslovily cestující také nové typy služeb, jako například zařazení spacích vozů do mezinárodních vlaků nebo nasazení do provozu zcela nových vozů Astra s individuálními obrazovkami v sedačkách. Cestující pozitivně hodnotí také novou kvalitu vysokorychlostního připojení k internetu. Také v roce 2017 počítá RegioJet s dalším s nasazováním dalších vozů do provozu a zvyšováním počtu spojů.

Petr Bílek

 

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.