Vladimír Pikora: Přelidněné destinace by měly výrazně zdražit

Vladimír Pikora, makroekonom z firmy Next Finance, s námi na letošním Fóru cestovního ruchu v Táboře, pořádaném agenturou CzechTourism, hovořil o rychlých a radikálních změnách v cestovním ruchu a proměně zaměstnání.

Foto: archiv V. Pikory

Ve své prezentaci zde v Táboře jste uvedl, že turisticky vytížené destinace by měly zdražit. Proč se tak neděje?
Je to dlouhodobý proces. Zdražujeme a zdražovat budeme. Měli bychom však zdražovat rychleji a výrazněji. Faktorem, který přispíval k tomu, že Česká republika byla levnou destinací, byly i intervence ČNB, které držely levnou korunu. Co brání zdražování? Pravděpodobně strach, že přijdeme o stávající zákazníky. Je pravda, že zdražením o některé hosty přijdeme. Musíme se přeorientovat na jiné, bonitnější. Jde o to testovat, co si lidé mohou dovolit.

Příklad úspěšného zdražení je u nás nejspíš Špindlerův Mlýn…
Ano, to je pravda. Všichni už počítají s tím, že to tam je drahé. A také tam jezdí dost jiní lidé než do ostatních resortů.

Mluvil jste i o tom, že lidé si nyní čím dál tím více zařizují cesty pomocí online aplikací a že množství cestovních kanceláří zanikne…
Samozřejmě. Musíme se připravit na to, že zanikne celá řada profesí a byznysů. Týká se to nejen cestovního ruchu: změnit se budou muset banky i telefonní operátoři. Hotely oproti konkurenci třeba Airbnb a podobných služeb budou muset nabízet něco navíc. Nebo budou muset být podstatně levnější. Působením nových technologií mohou zaniknout i profese jako průvodci či řidiči. A postihne to i automobilky: bude potřeba o hodně méně aut, protože budou sdílená – se stejným množstvím automobilů ujedeme stejné množství kilometrů.

Jak rychlé budou tyto procesy?
Dost rychlé. Byli jsme zvyklí, že změny probíhaly dlouhodobě, klidně po dobu padesáti nebo sto let. Jenže vezměte si, co je mobil dneska a co byl před patnácti lety: před patnácti lety to byl telefon, kterému chyběla šňůra, dneska je to celá kancelář. V tomto duchu se bude měnit i cestovní ruch a další odvětví. Zažijeme dramatické změny. Lidé musejí počítat s tím, že změní obsah toho, co dělají, nebo že jejich profese úplně skončí.

Co je hnacím motorem těchto změn?
Automatizace, dostupnost dat, umělá inteligence, nové technologie. Ukazuje se, že co uměl člověk, umějí dneska i stroje, pouze nedělají lidské chyby. Za druhé má stroj takové množství dat, jaké člověk nemůže mít, a i kdyby je měl, tak je nedokáže zpracovat. A za třetí má stroj na rozdíl od člověka stále stejnou výkonnost. Stroje nespí.

Co budou lidé dělat, když tolik zaměstnání zanikne?
Vzniknou zaměstnání úplně nová, která dneska ani neznáme. To je asi jako představit si v roce 1980, že bude běžné povolání správce sítě, instagramer nebo youtuber.

Bude nových zaměstnání dost?
To je otázka, na kterou dneska nikdo nedokáže odpovědět. Bude to výměna jednoho povolání za jiné? Nebo deseti za jedno? Jistě však je, že nová zaměstnání budou intelektuálně náročná. A ne všichni tu intelektuální náročnost zvládnou. Ovšem velkým prostorem pro uplatnění bude právě cestovní ruch. Planeta bude bohatší, lidé si budou moci dovolit víc cestovat. A daleko víc ceněný bude lidský přístup v cestovním ruchu, tak jako švýcarské hodinky jsou ceněné proto, že jsou vyrobené ručně. Dovolená tedy bude obnášet více osobních služeb. To bude přidaná hodnota, za kterou budou lidé ochotní více platit.

Nemohly by nás stroje zbavit nutnosti pracovat?
O tom se hodně mluví v souvislosti s garantovaným příjmem, který znamená, že jako občan nějaké země dostanete peníze a nemusíte chodit do práce. Je celá řada argumentů pro, například lepší zdravotní stav, lepší psychický stav, větší rovnost. Já si ale myslím, že dlouhodobě to může vést jen ke zkáze společnosti. Budeme mít depresi z toho, že nemáme náplň a smysl života. My jako Česká republika každopádně na garantovaný příjem pro všechny nemáme. Německo by to mohlo utáhnout. Pak by ale jinde ve světě vznikl dojem, že v Německu padají pečení holubi rovnou do pusy, a dorazily by tam nesmírné davy imigrantů, což by zase ekonomicky bylo neúnosné.

A teď k vašemu cestování: máte pět dětí, v rozsahu od osmi měsíců do 11 let věku – jak cestujete s rodinou?
Manželka se brání létání, takže jezdíme autem. Máme takové větší, abychom se tam vešli. Snažíme se nejezdit dlouhé trasy, pro děti je šest hodin maximální hranice, a často si dopřáváme přestávky. A když zvolíme delší trasu, tak s rozumným přespáním.

Jak sháníte ubytování?
To je v našem počtu problém: pronajímáme tudíž celý dům, s nějakou rozumnou zahradou. Problém je, že takový dům neumím najít ve všech regionech.

A vaše oblíbené destinace pro početnou rodinu s dětmi?
Rakouské Alpy, loni jsme byli u Hallstattského jezera. Je dobré si také zajet do Británie, kde je krásný venkov bez davů turistů. Naopak mi nevyhovuje Chorvatsko, tam to nemám rád.

Petr Bílek

 

Autor Petr Bílek (Články)


Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.