Václav Fischer zakládá leteckou společnost. Chce nahradit Air Berlin

Podnikatel Václav Fischer se po letech vrací k podnikání v letecké dopravě. Založil společnost air Fischer, která má začít létat na jaře příštího roku. Do roku 2020 plánuje provozovat na linkových a charterových letech čtyři až pět letadel. Létat chce především z Berlína, kde nahradí spoje po společnosti Air Berlin, která loni zanikla.

„Společnost air Fischer bude létat z letišť, kde je pro ni místo. A to zejména z berlínského letiště Tegel, kde chybí kapacita, kterou dříve zajišťovala společnost Air Berlin. V ČR vidíme dobrou příležitost pro úspěšné operování našich letů v Brně a Pardubicích,“ uvedl Fischer.

Zpočátku chce provozovat dvě letadla typu Boeing 737-700 pro 148 cestujících. Rozšíření flotily plánuje Fischer v roce 2020. Letadla zajistí podnikatelova hamburská společnost A.M.F. Aircraftleasing Meier & Fischer.

Letecká společnost air Fischer bude zajišťovat linkové lety – například z Brna do Basileje, Barcelony, Berlína, Dublinu, Paříže a Říma a dále charterové lety. Odletovými letišti mají být Basilej, Berlín, Bratislava, Brno, Pardubice a Salzburg a cílovými Basilej, Barcelona, Berlín, Dublin, Paříž, Řím, Mallorca, Gran Canaria, Kréta, Rhodos, Antalya a Hurghada.

„Nabídneme cestovním kancelářím v ČR, na Slovensku, ale také v Německu a Rakousku možnost on-line knihování míst na letech air Fischer. Samozřejmě budeme usilovat o nízké náklady. Budeme se snažit nabídnout cestujícím dobrou kvalitu služeb a to tak, jak na to byli zvyklí na palubách Fischer Air,“ dodal podnikatel.

Fischer začal v ČR prodávat zájezdy na začátku 90. let prostřednictvím pobočky své německé Fischer Reisen. Svoji cestovní kancelář v Německu v roce 1996 prodal a investoval do nákupu letadel a do dalšího rozvoje svých firem v ČR, kde provozoval cestovní kancelář Fischer. 

Jeho společnosti se v letech 2002 a 2003 dostaly do finančních problémů a cestovní kancelář převzala finanční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka. Neobešlo se to bez vzájemných sporů, které trvají dodnes. Fischerova AMF dnes požaduje v mezinárodní arbitráži proti ČR náhradu škody za dvě prodaná letadla a za ušlý leasing do roku 2027. Celkem jde včetně úroků o 125 milionů dolarů (2,6 mld. Kč). V další mezinárodní arbitráži se podnikatel dožaduje náhrady škody za znehodnocenou investici do cestovní kanceláře Fischer, kde požaduje odškodnění ve výši 60 milionů eur (1,5 mld. Kč).

V červenci 2009 ukončila činnost CK Tomi Tour spojená se jménem Václava Fischera. Při krachu nechala v zahraničí zhruba 3400 lidí, dalších téměř 15 000 klientů mělo zakoupený zájezd.

Newsroom TTG, ČTK

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..