V Jílovém se představí české granáty

Jak vznikl český granát, jak se těží, kdo a proč jej nazval českým, to všechno se dozvědí návštěvníci výstavy Český granát – mineralogický symbol Čech, kterou pořádá od 6. října do 18. listopadu 2018 Regionální muzeum v Jílovém u Prahy.

Foto: Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Expozice prozradí i to, jak se tento kámen zpracovává a jak se z něj vyrábějí šperky v turnovském družstvu umělecké výroby Granát. K vidění budou také skleněné poháry zdobené granáty, které jsou ve světě velmi žádané a oceňované. „Chceme pomoci k poznání tohoto krásného a staletí obdivovaného kamene, aby byl odlišen od padělků, které se u nás v posledních desetiletích objevují,“ popisují organizátoři jeden z impulzů ke vzniku výstavy.

Podle německého mineraloga a znalce drahých kamenů Maxe Bauera (1844–1917) se pyrop čili český granát vyznamenává skvostnou svítivou, tmavě krvavě červenou barvou, je čistý a průhledný, pokud to jeho tmavá barva dovolí. „Ten český pyrop je vždy bez výjimky ideálně čistý, jest jediným druhem drahokamů, kde všechny kusy jsou všech přimíšenin a nečistot prosty,“ napsal Max Bauer v roce 1909 ve své knize Edelsteinkunde.

Foto: Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Profesor přírodopisu a zbožíznalství, správce mineralogických sbírek Českého (později Národního) muzea v Praze a zakladatel vědecké mineralogie a geologie v českých zemích Franz Xaver Maxmilian Zippe (1791–1863) na jedné přednášce v tehdejší c.k. České společnosti nauk v roce 1836 prohlásil, že český granát je nerostným symbolem Českého království.

„Výstavu v muzeu vítám, protože kromě specializace na těžbu zlata se muzeum orientuje také na geologii a minerály. Navíc v případě českého granátu můžeme být hrdi, že nás proslavil v celém světě, a dokonce byl nazýván symbolem Českého království,“ řekla ředitelka Regionálního muzea v Jílovém Šárka Juřinová.

Český granát pochází z nalezišť v Českém středohoří a Podkrkonoší. Proslulým se stal už za vlády císaře Rudolfa II. Po několik století zdobil nejpřepychovější předměty feudálů a liturgické předměty. Navíc poskytoval obživu tisícům brusičů i obyvatelů zdejších vesnic. V 19. století jeho obliba (i v důsledku českého obrozenectví) vzrostla natolik, že se stal dokonce lidovým šperkovým kamenem. Pokračovatelem tradice výroby českých granátových šperků je družstvo umělecké výroby GRANÁT v Turnově.

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.