V hlavní roli severoitalská jezera

Italsko-česká obchodní komora ve spolupráci s agenturou Bresciatourism prezentovala v prostorách Italského velvyslanectví, hostitele večera, tři poklady severní Itálie: Lago di Garda, Lago d´Iseo a Lago d´Idro. Prezentaci předcházel workshop, kde byla zastoupena jak ubytovací zařízení, tak incomingové agentury či golfová hřiště. Nechyběly turistické oblasti jako Východní Lombardie zahrnující města Bergamo, Brescia, Cremona a Mantova, ideální pro hvězdicové zájezdy.

Pan Massimo Ghidelli (Bresciatourism), velvyslanec Aldo Amati, Matteo Mariani, ředitel italsko-české obchodní komory, při zahájení prezentace. Foto: Marta Jedličková

Vloni přijelo do oblasti provincie Brescia, která je branou do oblasti jezer, na 2,6 milionu turistů, českých bylo 27 036. Jezera mají u nás dobrou pověst a některé cestovní kanceláře se na ně i specializují. Jezero Garda je nejznámější. Ne tak běžné je například zastavení ve Vittoriale degli Italiani, kde žil a umřel slavný italský romanopisec a básník Gabriel d´Annunzio (1863–1938) překládaný i u nás. Vytvořil zde kuriózní komplex budov s nejrůznějšími prvky a má zde i své mauzoleum. Je zajímavé se seznámit blíže s touto kontroverzní osobností, která se zapsala do dějin Itálie, a položit si otázku, jak soudit dílo a veřejné postoje umělce.

Jezero Iseo, které již patří do předalpské oblasti, má trochu jiný půvab, ale i zde turista najde středomořskou atmosféru. K místním produktům patří i vynikající olivový olej. Jezero je vyhledávaným místem vodních sportů a oblíbené jsou například večerní plavby po jezeře. Přistává se i u břehů jeho největšího evropského obydleného jezerního ostrova – Monte Isola. Pobřeží jezera Iseo (jeho jméno nese i malá vesnička) je romantické a silnice vede přes řadu tunelů.

Carla Paoli z  Francaicorfta Golf Club byla s účastí spokojená. Foto: Marta Jedličková

Síla zážitků v Brescii
Zástupce Bresciatourism pan Massimo Ghidelli patří k těm, kteří vědí, že touha vidět vše vede k tomu, že nepoznáte nic. Věří v sílu zážitků, kterým dopřejete čas. A tak jeho prezentace provincie a města Brescia nebyla jen výčtem památek, ale se znalostí historie, ekonomiky i geografie přiblížila i ducha tohoto kraje. Město Brescia proslavil květnový závod historických automobilů Mille Miglia, který se zrodil i díky dvěma hrdým obyvatelům města a spojil Bresciu s Římem. Závod má ve městě i svoje muzeum. Brescia je však zajímavá i pro svůj dynamický rozvoj s řadou menších, velmi úspěšných průmyslových i řemeslných podniků. Atmosféru dávné historie můžete zažít s prehistorickými nalezišti i antickými památkami, s paláci všech slohů v centru města a zejména s památkou UNESCO, jakou je starobylý klášterní komplex San Salvatore-Santa Giulia, představující 3000 let historie doložených uměleckými poklady. Sídlí zde Městské muzeum.

Ve Velkém divadle z počátku 19. století byla poprvé aplaudována Pucciniho Madame Butterfly. Dnes se v městě koná mezinárodní klavírní festival a 15. září velký svátek opery, kdy městem znějí všechny operní árie. Severně od Brescii leží Val Camonica neboli Údolí bohů, od r. 1979 památka UNESCO, s podivuhodnými skalními rytinami a kresbami, jejichž stáří se odhaduje na desítky tisíc let. Údolí vklíněné mezi 2500 m vysoké skály si dodnes uchovává svá tajemství.

Putování nejen za vínem
Rozjasňující krajinou s vinicemi je Franciacorte jižně od Jezera Iseo, odkud pochází nejznámější perlivé víno stejného jména. Vinice vyznávají čím dál více bio produkci. Cyklostezky protínají kraj všemi směry, na cestách objevíte i mnohé kláštery a malé kostelíky anebo moderní golfová hřiště. Francaicorfta golf klub z Corta Franca byl zastoupen i v Praze. Má u sebe i tenisové kurty a bazény. Provincie Brescia nabízí i termální lázně, pro zimu například renovovanou lyžařskou doménu Pontedilegno-Tonale se 100 km sjezdovek.

Brescia s Bergamem, Cremonou a Mantovou byla letos evropským gastronomickým regionem. Na gastronomii dbá i čtyřhvězdičkový hotel Villa Rosa u jezera Garda, kde působí šéfkuchař ověnčený řadou trofejí Bruno Piovanelli. Hotel má 62 pokojů i kongresový sál pro 120 osob. „Vzdálenost mezi námi je malá, což je výhodou, a český trh, který se velmi dobře rozvíjí, je perspektivní,“ uvedla jako důvod své účasti na pražském workshopu zástupkyně hotelu. Bohatá účast italských profesionálů z Lombardie jí dala za pravdu.

Marta Jedličková

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.