V Českých Budějovicích vznikne moderní mezinárodní letiště

Letiště České Budějovice a letiště Ostrava jsou v České republice prozatím jediná, na která je možné se přímo dopravit vlakem.

Foto: archiv letiště

Zhruba šest kilometrů od Českých Budějovic vzniká letecký přístav, který by měl přinést do regionu další návštěvníky a spojit jihočeskou met­ropoli letecky s celým světem. Vlastníkem areálu dříve vojenského letiště je Jihočeský kraj a provoz zajišťuje společnost Jihočeské letiště České Budějovice. Tendr na jeho modernizaci nyní vyhrály firmy Geosan Group a Habau CZ. Cena projektu je 418 milionů Kč. Vzor pro přestavbu vojenského letiště na civilní v regionu bez velkého letiště již v Evropě je: podobně vzniklo letiště v belgickém Lutychu.

Současná licence pro veřejný vnitrostátní a neveřejný mezinárodní provoz umožňuje na letišti v Českých Budějovicích přijímat a odbavovat středně velká letadla do rozpětí křídel 36 metrů. Dráhy mají délku 2500 m a šířku 40 m. Zatím zde však není terminál, chybějí i světelná navigace a radionavigace. Nelze tu tedy přijímat lety za zhoršeného počasí a letadla tu mohou přistávat pouze ve dne a za dobré viditelnosti.

Po modernizaci bude českobudějovické letiště zcela plnohodnotným vzdušným přístavem pro charterovou, turistickou, obchodní i nákladní mezinárodní a vnitrostátní dopravu. Ovšem až „po získání licence pro veřejný mezinárodní provoz. Přistávat tu pak budou moci letadla typu Boeing 737 či Airbus A320,“ připomíná náměstek hejtmana Jaromír Slíva. Očekává se roční provoz až 122 tisíc cestujících.

Vítěz tendru vybuduje na letišti například vnitroareálové a veřejné komunikace, terminál, objekt zabezpečení letového provozu, venkovní osvětlení, radionavigaci, radiokomunikaci, světelné vybavení a ostatní technologická zařízení pro odbavení cestujících či rozšíří odbavovací plochy a pojezdové dráhy.

„V současnosti již na letišti funguje čilá soukromá letecká turistika, do Českých Budějovic zavítala například v 35 letadlech více než stočlenná výprava dánského aeroklubu,“ uvedla nedávno na konferenci Travelcon Martina Vodičková, marketingová manažerka letiště. Přistávají a startují tu malá soukromá dopravní, cargo i sportovní letadla.

Kdy letiště bude fungovat naplno? „Po dokončení modernizace přijde na řadu proces certifikace pro veřejný mezinárodní provoz. Licenci uděluje Úřad pro civilní letectví, který má na celý proces certifikace ze zákona až rok,“ vysvětluje Jaromír Slíva. Nyní probíhá zákonná lhůta pro odvolání neúspěšných uchazečů. Pokud se proti výsledku veřejné zakázky nikdo neodvolá, skončila by tato lhůta přibližně koncem března. „Poté můžeme okamžitě přistoupit k podpisu smlouvy, od jejíhož data má firma lhůtu 18 měsíců na dokončení prací,“ dodal Jaromír Slíva.

„Jsme přesvědčeni, že celý region bude z letiště ekonomicky profitovat,“ zdůraznil jihočeský hejtman Jiří Zimola. Modernizace letiště je však pro celý region zároveň výzvou: vedle charterového provozu (odlety z jižních Čech na dovolenou) bude třeba nabídnout další důvody k příletu do regionu. Jde například o rozšíření ubytovací kapacity či zázemí pro nákupy luxusního zboží.

 

Jeden komentář

  1. Pavel Flener says:

    Opět jeden předražený pomníček přiblblých a nevzdělaných politiků. Ti kteří za to nesou zodpovědnost jsou všichni hejtmani Jihoč. kraje a primátoři Č. Budějovic – jeden větší blb než druhý. Zatímco dálniční obchvat Č. Budějovic a celá D3 až na rakouské hranice nebyla vůbec započata, bude nevyužité trapné a ztrátové letiště – které tlačí lobisté, kteří kdysi působili na vojenském letišti v ČB a mají poškozený mozek. JČ kraj a země Horní Rakousko se přitom po r. 90 dohodly, že se dálnice z obou stran (od Lince a od Č. Budějovic) musí stavět tak, aby dospěla na hranice ve stejnou dobu a pak se jen propojila – to se přepokládalo asi na r. 2016. Rakousko má nyní dálnici podle dohody hotovou až na hranice, ČR nemá od ČB k hranici ani kopnuto. Po r. 89 jsem mluvil o letišti s ředitelem letiště v Linci panem Kunesem – s čekým jménem…)- ten mi naznačil, že linecké letiště je nerentabilní a že s tím stále bojují. Od výstavby letiště v ČB zrazoval – ale politici si přesto neodpustili si svůj pomníček postavit. Přitom je Linec větší a frekventovanější město než ČB. Kdo asi bude do ČB létat???? Těch pár turistů kteří chtějí do Č. Krumlova???? Jedině zákony, podle kterých budou politici za špatná rozhodnutí trestáni a budou škody i platit by snad zčásti pomohlo jejich choré mozky zchladit.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.