Uber se vrací do finských ulic

Společnost Uber Technologies minulý týden ve Finsku obnovila poskytování sdílených jízd autem. Stalo se tak v důsledku novely dopravního zákona, který provedl deregulaci taxislužeb.

Joel Järvinen, generální ředitel Uber Nordics. Foto: YLE

V Helsinkách a jejich širším okolí, včetně měst Espoo, Vantaa a Kauniainen, si lze od minulé středy opět objednat služby UberX a UberBLACK. Řidičům Uberu bez licence dosud hrozila pokuta a stíhání a Uber loni v červenci pozastavil službu UberPOP.

Počátkem měsíce ve Finsku nabyl účinnosti nový zákon o dopravních službách. Je výrazně přátelský k novým digitálním službám a usnadňuje postup získání taxikářské licence. Licence nově uděluje ústřední dopravní dozorový orgán Trafi, a nikoli jako dosud regionální dopravní orgány ELY. Nový zákon rovněž umožňuje provozovatelům taxislužeb volně stanovovat jízdné.

„Nové moderní finské předpisy podporují rovnou hospodářskou soutěž a berou v úvahu digitální technologie, na jejichž základě se přepravní služby jako Uber mohou poskytovat souběžně s tradičními způsoby,“ uvedl Joel Jarvinen, generální ředitel Uber Nordics. „Liberalizovaný trh spotřebitelům rozšíří možnost volby. Pro řidiče bude znamenat větší volnost a širší možnosti rozvoje jejich podnikání.“

Uber je ovšem stále v několika evropských zemích nedostupný. V roce 2016 ukončil službu UberPOP v Maďarsku a Bulharsku a loni zcela odešel z Dánska v reakci na regulační opatření zavádějící strop na taxikářské licence a povinné taxametry.

Jarvinen dodal, že v Helsinkách a okolí si aplikaci Uber od loňského srpna spustila více než čtvrt milionu lidí, i když nebylo možné si přepravu přes Uber objednat.

V Praze řidiči Uber nyní splňují požadavky pro provoz smluvní přepravy, mimo jiné mají licence řidiče taxislužby, registraci vozidla taxislužby a musí též na pražském magistrátu projít zkouškou z místopisu.

Petr Bílek

Autor Petr Bílek (Články)


Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.