Travel Service se stane majoritním akcionářem ČSA

Společnost Travel Service se dohodla se současnými akcionáři Českých aerolinií (ČSA), společnostmi Korean Air a PRISKO, na odkupu jejich akcionářských podílů v Českých aeroliniích. Český stát reprezentovaný společností PRISKO a.s. ještě ale může od smlouvy odstoupit ve lhůtě 5 pracovních dnů po obdržení posledního souhlasu příslušného antimonopolního úřadu v případě, že se tak rozhodne.

Foto: archiv Travel Service

Travel Service v současné době drží v ČSA 34 % akcií a po vypořádání transakcí se stane majoritním 97,74% akcionářem ČSA. V případě, že by stát od smlouvy odstoupil, stal by se Travel Service držitelem pouze 78,74% podílu v ČSA. Tento krok je v souladu s naplňováním dlouhodobé strategie stát se silným evropským leteckým dopravcem fungujícím na bázi koncernu.

Majoritním akcionářem se Travel Service, a.s., stane po uskutečnění převodu 44% podílu akcií ČSA od společnosti Korean Air Lines Co., Ltd. a 19,74% podílu akcií od společnosti PRISKO a.s. Vypořádání prodejních transakcí by mělo proběhnout v horizontu zhruba 3 měsíců poté, co budou uděleny souhlasy příslušných úřadů pro kontrolu hospodářské soutěže v několika zemích.

„Společnost Travel Service dlouhodobě usilovala o vstup do Českých aerolinií a svůj zájem vyjádřila již v roce 2009 účastí v privatizačním procesu. Cílem získání majoritního podílu v ČSA je vybudovat silného leteckého dopravce provozujícího flotilu 70 až 80 letadel,“ říká Jiří Šimáně, předseda představenstva Travel Service, a.s.

České aerolinie prochází v posledních letech úspěšnou restrukturalizací, kdy po letech ztrát a poklesu provozních výkonů došlo k obratu a třetím rokem po sobě společnost také letos vykáže kladné hodnoty hospodaření a růst výkonů.

Travel Service je největší českou leteckou společností provozující pravidelné linky pod značkou SmartWings, charterové lety a privátní lety kategorie business jet. Kromě České republiky působí také na Slovensku, v Polsku a Maďarsku, kde má své dceřiné společnosti. Lety provozuje Travel Service z celkem 12 bází v sedmi zemích. Společnost stabilně a pravidelně dosahuje kladných hospodářských výsledků. Loni Travel Service i se svými dceřinými společnostmi vykázala dle mezinárodních účetních standardů IFRS čistý konsolidovaný zisk ve výši 344, 5 mil. Kč a konsolidované tržby za loňský rok dosáhly téměř 17,1 mld. Kč. Od amerického výrobce letadel společnosti Boeing má Travel Service objednaných 30 nejmodernějších letounů Boeing 737 MAX, které do flotily plánuje zařadit v průběhu let 2018 až 2023.

Travel Service (1997) působí na trhu 20 let a za tuto dobu společnost bezpečně přepravila přes 54 miliony cestujících.

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.