Tip pro cestovní kanceláře: zámek Náměšť na Oslavou opět roste do krásy

Partnerský článek

Zámek v Náměšti nad Oslavou dlouho připomínal Popelku: hodnota a krása, která potřebuje odpovídající šaty, aby přitáhla – v tomto případě ne prince, ale více návštěvníků i ze zahraničí.

Foto: Národní památkový ústav

Hrad ze 13. století, přestavěný za Žerotínů v 16. století na rozsáhlý renesanční zámek, budil v nedávných letech u vnímavých návštěvníků nostalgii a lítost. Cenné interiéry, vzácné tapiserie i mobiliář za omšelým a chátrajícím pláštěm.

Máme pro vás dobrou zprávu: druhým rokem probíhající oprava skončí s letošním podzimem a renesanční arkády se opět zaskvějí v původní kráse. Incomingové cestovní kanceláře tak mají možnost obohatit svou nabídku o novou perlu pro ty, kdo už notoricky známé objekty navštívili, respektive kdo mají zájem o zážitek spíš než o doplňování populárních jmen do sbírky svých cestovních cílů. Náměšť nad Oslavou má pro turisty hned několik výhod.

Je dobře dostupná, od dálnice Praha – Brno coby kamenem dohodil a velmi blízko je i k dalším významným turistickým atraktivitám – 20 km je Třebíč s dvěma soubory UNESCO, podobně blízko je do Jaroměřic nad Rokytnou. Je tedy snadné sestavit atraktivní trasu.

V podhradí je památková zóna – krásná a „kapesní“, takže upoutá a je snadno k projití. Vyjma festivalové akce se tu nemusíte prodírat davy turistů, Náměšť si lze vychutnat. Po umělecko-kulturní i po gastronomické stránce. Kousek od parkoviště u zámku je tříhvězdičkový hotel a restaurace Na statku s dostatečnou kapacitou pro skupiny a s výbornou kuchyní.

Co turistům vypíchnout jako důvod k návštěvě? Krom nádherné scenérie – zámek se malebně tyčí na skále nad řekou, přes kterou vede most připomínající ten pražský Karlův. Krásné zámecké nádvoří s renesančními arkádami, zámeckou knihovnu pozoruhodnou nejen počtem svazků a cennou sbírkou hudebnin, ale i krásou sálu. Lze tam uspořádat koncert, přednášku ale i svatbu. Svatbu na zámku měla i Magdalena Kožená, a to je jméno, které může něco říci i zahraničním návštěvníkům. Náměšťský zámek má velkou hudební tradici. Hrabě Jindřich Vilém III. Haugwitz svého času sestavil ze sloužících pozoruhodné hudební těleso; hudební produkce byly časté, přijímal hudebníky, sbíral hudebniny. Jezdíval sem i Salieri, jehož requiem mělo v zámecké kapli premiéru. Koncerty jakož i letní mistrovská škola české operní a písňové tvorby se konají dodnes.

Za jiné velké lákadlo nepřímo může prezident Beneš, který si po zabrání zámku na základě Benešových dekretů vybral Náměšť pro svou potřebu. Tím lákadlem ale nemyslím autentickou Benešovu pracovnu, i když za zhlédnutí stojí. Beneš dal totiž z části reprezentativních prostor zámku odstranit původní dřevěné ostění, které mu připadalo tmavé a ponuré. Holé zdi pak bylo třeba nějak zakrýt. Tak se na Náměšť z jiných zámků sestěhovala plejáda cenných nástěnných koberců s převahou bruselských renesančních tapiserií od 16. století až do poloviny 19. století.

Zajímavostí a pozoruhodností je v zámku dost na více prohlídkových okruhů, dech beroucí je i pohled shora na točité schodiště bez středového sloupu, vyprávět mohou rodinné obrazy posledních majitelů i taková kuriozita, jako fotografie z poslední návštěvy Františka Ferdinanda d´Este deset dní před atentátem a kapesník s jeho krví ze Sarajeva.

Hosty, toužící po romantickém šlechtickém ubytování, uspokojí zámecký penzion (kapacita 14 osob) přímo u vstupu do areálu zámku, který nabízí luxusní ubytování v jedno a dvoulůžkových pokojích vybavených replikami historického nábytku. Aktuálně za velmi přijatelné ceny.

Takže po všech stránkách dobrý tip pro škálu produktů – i když to chce náležitou propagaci, prodejní schopnost a výdrž, protože každý nový produkt chce svůj čas.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..