Telč má turistů tak akorát

O tom, co mohou očekávat turisté v Telči, malebném městečku na Vysočině zapsaném na seznamu UNESCO, a o tom, jak je důležité, aby si návštěvu opravdu vychutnali, jsme hovořili s vedoucí odboru kultury Městského úřadu Věrou Peichlovou.

Foto: Naďa Rybárová

Je červencové pondělní odpoledne a na proslulém telčském náměstí se neprodírám davy turistů, jak bych očekávala a jak by tomu bylo např. v Českém Krumlově. Kolik turistů k vám ročně zavítá a odkud většinou přijíždějí?

Tak kolem šedesáti tisíc podle monitoringu projde informačním centrem a celkově navštíví město Telč asi 300 tisíc turistů. Většina z nich jsou Češi, jezdí ale i Slováci, Rakušané, ti to k nám mají jenom kousek, Němci, Holanďané a samozřejmě turisté z Asie. Ale nenechte se zmýlit, teď to začne, v srpnu bude náměstí narvané lidmi. Na tak malé město, Telč má pouhých 5 tisíc obyvatel, se tu totiž koná úctyhodné množství kulturních akcí. Za pár dní začne např. festival Prázdniny v Telči, který nabídne skvělé koncerty na zámeckém nádvoří – Vladimíra Mišíka, Michala Prokopa, Ivana Hlase, Spirituál Kvintet, Glena Hansarda a mnoho dalších, koná se tu spousta výstav, ať už v galerii Hasičský dům, na zámku, v Univerzitním centru nebo na Židovském hřbitově, konají se tu divadelní představení. Vrcholem sezony jsou Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna. Je toho opravdu hodně.

Přece jen, nestáli byste o to nějaké ty turisty třeba Českému Krumlovu přetáhnout?

My samozřejmě spolupracujeme se všemi městy zapsanými na seznamu UNESCO, vydáváme pro turisty společné materiály, chceme jim ukázat, že nemusejí jezdit jen do Prahy nebo do Českého Krumlova, že by mohli přijet i do Telče. Ale upřímně řečeno, zdá se mi, že Telč má turistů tak akorát. Myslím, že v tomto směru je Telč dobře nasměrovaná, jde přece o to, aby si turista návštěvu náležitě vychutnal. A to v davu není dost dobře možné.

Hlavní nápor návštěvníků máte samozřejmě přes léto, ale co v zimě?

To jich je podstatně méně. Listopad je nejslabší, ale když začne advent, lidé zase začínají jezdit, i když v převážné většině Češi, cizinci v zimě tolik nejezdí. Já ale nejsem velkým přívržencem rozšiřování turistické sezony do zimy. Město si přece musí trochu odpočinout. A víte, jaká je to nádhera, když jdete v zimě brzy ráno do práce, město je zasněžené, všude svítí vánoční výzdoba a nikde ani noha? To nemá chybu.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať máte turistů stále tak akorát.

Naďa Rybárová

 

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.