Stanušina: Makedonský poklad, který nikde jinde nenajdete

Švýcaři mají čokoládu, Italové těstoviny, Francouzi bagety a Makedonci mají své víno. Podle legendy bylo kdysi v nejsušší oblasti Makedonie – Tikveši dokonce více vína než vody.

Zdroj: www.vinazmakedonie.cz

Zdroj: www.vinazmakedonie.cz

„Stanušina“, česky Makedonská dívka, je stará makedonská autochtonní (nešlechtěná) odrůda vína, která neroste nikde jinde na světě. Najdete ji jen v Tikvešském regionu Makedonie v údolí řeky Vardar. Jelikož tu roste Stanušina už odpradávna, mohla by převyprávět historii země.

Ve starověku se víno oslavovalo na tzv. Dionýsových dnech, na počest noha vína Dionýsa. Není divu, že místní věří, že je víno darem bohů. V současnosti mají pěstitelé za svého patrona Sv. Tryfuna. Oslavují jeho svátek 14. února, kdy vyráží brzy ráno do kostela, aby nabrali svěcenou vodou a pokropili s ní vinice, a rituálně provedli řez vinné révy.

Zdroj: Macedonia Timeless

Zdroj: Macedonia Timeless

Stolování v Makedonii je pro místní rituál. Jsou neuvěřitelně pohostinní. Vědí, jak si jídlo užívat. Na stole nechybí víno, masové a rybí speciality, ale ani rozmanité vegetariánské pokrmy. Každé roční období má své sezónní potraviny, a téměř každý kraj má svoji vlastní specialitu.
A díky 280 slunečným dnům vyniká Makedonie nejen při pěstování vína, ovoce, zeleniny, ale i plánováním turistických výletů. Po stopách vína se můžete vydat se zdejšími sommeliery nebo aktivně na kole po četných turistických stezkách.

Zdroj: Macedonie Timeless

Zdroj: Macedonia Timeless

 

Destinací měsíce je Makedonie.

Více informací o Makedonii najdete na: www.macedonia-timeless.com.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..