Srí Lanka zruší turistická víza

Srí Lanka zruší víza pro turisty z téměř 50 zemí včetně států Evropské unie. Chce tak znovu přilákat návštěvníky, jejichž zájem o zemi po dubnovém teroristickém útoku prudce klesl. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vládní dokumenty.

Foto: Pixabay

Při letošních velikonočních útocích ve třech kostelech a třech hotelech na Srí Lance přišlo o život přes 250 lidí včetně 45 cizinců. Několik států poté vydalo varování před cestami na Srí Lanku, což mělo výrazně negativní dopad na důležitý místní cestovní ruch. V květnu se počet zahraničních turistů v zemi propadl o 70,8 procenta a byl nejnižší od konce občanské vláky před deseti lety.

Vládní dokument ukazuje, že vláda se rozhodla zrušit turistická víza, která obvykle stojí 20 až 40 dolarů a je o ně možné zažádat po internetu nebo na ambasádě a konzulátu. Bezvízový styk bude nově umožněn občanům 48 zemí; kromě EU také třeba občanům Číny, Indie, Austrálie, Kanady, USA, Švýcarska, Ruska, Jižní Koreje, Thajska, Singapuru, Malajsie či Kambodže.

Ministr turistického ruchu John Amaratunga uvedl, že nabídka bude platit šest měsíců. Poté vláda vyhodnotí, jaké jsou ztráty příjmů z víz, a rozhodne, jak dál. Odhady příjmů z plateb za víza ministerstvo nemá.

Ministr Amaratunga vyjádřil naději, že opatření zvýší počet příjezdů. Cestovní ruch byl loni pro Srí Lanku třetím největším a nejrychleji rostoucím zdrojem deviz, po převodu peněz obyvatel pracujících v zahraničí a vývozu textilu a oděvů. Na hrubém domácím produktu se podílel 4,9 procenta.

Na Srí Lance od velikonočních útoků stále platí výjimečný stav a podle webových stránek českého ministerstva zahraničí srílanské úřady upozorňují na možnost dalších teroristických útoků, neboť řada osob podezřelých z přímé účasti na velikonočních atentátech zůstává nadále na svobodě.

České ministerstvo zahraničí v souvislosti s cestami na Srí Lanku vyzývá občany ke zvýšené opatrnosti a doporučuje, aby se vyhnuli místům s vysokou koncentrací lidí, a to jak náboženským (kostely, mešity), tak veřejně přístupným (například tržiště). Návštěvníci by měli následovat pokynů bezpečnostních složek a aktivně se zajímat o aktuální vývoj situace. Na všech místech je nutno počítat se zvýšenými bezpečnostními opatřeními a kontrolami, upozorňuje Černínský palác.

Newsroom TTG/ČTK

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..