Smetanova Litomyšl a Česká filharmonie jsou partnery

Národní festival Smetanova Litomyšl se bude v roce 2018 konat pošedesáté. K připomenutí mimořádnosti tohoto jubilea přispělo už slavnostní představení programu, které se 16. ledna uskutečnilo v pražském Rudolfinu.

Foto: archiv festivalu

Součástí slavnosti bylo podepsání smlouvy o partnerství s Českou filharmonií, orchestrem, který stál u samých počátků festivalu v roce 1946. „Dlouho se mělo za to, že Smetanovu Litomyšl založil v roce 1949 Zdeněk Nejedlý. Podle nových zjištění historiků Martina Boštíka a Stanislava Vosyky se však myšlenka na vznik mezinárodního hudebního festivalu v Litomyšli objevila už před druhou světovou válkou a dva koncerty České filharmonie s dirigentem Rafaelem Kubelíkem v červnu roku 1946 cíleně připravoval jako první ročník Smetanovy Litomyšle Svaz českých výkonných hudebních umělců,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Poznatky historiků byly zpracovány do knihy, která byla v Rudolfinu představena. K uzavření partnerství však přivedla Českou filharmonii a Smetanovu Litomyšl nejen společná historie, ale především aktuální velmi aktivní spolupráce. Po dvou koncertech v roce 1946 se litomyšlským pořadatelům podařilo získat vystoupení našeho prvního orchestru až po padesáti letech v roce 1996, do Litomyšle pak ale přijela Česká filharmonie ještě v roce 1998 a 2005 a od ročníku 2008 se dvěma výjimkami účinkuje na festivalu každoročně.

„Inspiruje nás spolupráce s dramaturgem Vojtěchem Stříteským, nádherné prostředí zámeckého nádvoří s dobrou akustikou, těšíme se však i na samo město, pozitivně naladěné a vnímavé publikum, vlídné přijetí organizátorů. Do Litomyšle zkrátka jezdíme rádi,“ prohlásil generální ředitel České filharmonie David Mareček. Smlouva o partnerství je uzavřena na čtyři roky, zahrnuje dohodu na minimálně dvě vystoupení orchestru s účastí titulárních dirigentů každý rok, účinkování jeho komorních souborů, také spolupráci dramaturgickou, organizační a propagační. Z uzavřeného partnerství se raduje Tomáš Salomon, předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny. „Ne vždy se podaří být generálním partnerem dvou subjektů, jež by spolu vytvářely takovou synergii. Myslím, že se podařilo něco opravdu mimořádného a jsme rádi, že jsme u toho,“ řekl.

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.