Skoro polovina Čechů platí na zahraniční dovolené kartou

Počet českých turistů, kteří na své zahraniční dovolené platí kartou, se rok od roku zvyšuje. Letos se podíl Čechů, kteří na zahraniční dovolené platí více než polovinu výdajů kartou, dostal přes 46 %. Těch, kteří nepoužijí na dovolené kartu vůbec, je jen necelých 10 %, vyplývá z průzkumu banky Creditas mezi 600 respondentů.

Úplně bez hotovosti se lidé v zahraničí většinou neobejdou. Nejvyspělejší je v tomto směru Skandinávie, kde se v některých provozovnách dokonce přijímají pouze platby kartou. Čeští turisti ale jezdí v létě nejčastěji do Chorvatska, na Slovensko a do Řecka, kde je vždy vhodné mít pár bankovek v kapse. „Například zmrzlinu na pláži kartou ve většině destinací nekoupíte. Řada menších obchodů a restaurací ale terminály postupně zavádí. Svou roli tu zřejmě sehrála i regulace EU, která snížila náklady na platby kartou,“ uvedl ředitel retailového bankovnictví banky Jan Jeřábek.

Výzkum potvrdil, že otevřenější k častějšímu používání karty jsou lidé nižšího a středního věku, nicméně i lidé v důchodovém věku si na tento nástroj zvykli a oceňují jeho výhody. Z lidí nad 60 let pouze 16 % deklarovalo, že při zahraničních cestách nepoužívají kartu vůbec a platí jen hotově.

Výhodou platební karty je hlavně bezpečnost. Například méně zkušení turisté mohou mít při platbě hotovostí problémy s rozpoznáním hodnot cizích bankovek či mincí a zaplatí někdy více, než by měli. Karta je také bezpečnější než velký objem hotovosti, v případě ztráty nebo krádeže ji lze okamžitě zablokovat a snížit tak riziko finanční ztráty na minimum.

S platební kartou se také turisté často dostanou na lepší směnný kurz, než nabízejí směnárny. To platí především v zemích ležících mimo eurozónu.

U výběrů a plateb v zahraničí Creditas upozorňuje na rizika služby DCC (dynamic currency conversion), kterou nabízejí bankomaty i obchodníci. „DCC místo místní měny nabízí úhradu v českých korunách. Z pohledu turisty jde o zdánlivě výhodnou službu, protože se dozví přesnou částku, která mu bude stržena z účtu. Přepočet se ale provádí podle kurzu provozovatele bankomatu nebo terminálu obchodníka a může být značně nevýhodný,“ varoval Jeřábek. Matoucí může být také informace, že při úhradě v českých korunách se objevuje zpráva, že tato transakce je bez poplatku za výběr. I při započtení poplatku při úhradě v místní měně je převod na koruny mnohem výhodnější. Banka proto doporučuje při placení kartou a výběru z bankomatu vždy volit částku v místní měně.

Newsroom TTG, ČTK

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.