Singltrek pod Smrkem získal ocenění Evropská komunita sportu 2019

Síť cyklistických stezek Singltrek pod Smrkem na Liberecku vyhlásila organizace ACES Europe Evropskou komunitou sportu v roce 2019. Projekt je prvním v Česku, který známku kvality získal, sdělila dnes v tiskové zprávě Eva Jouklová, mluvčí společnosti Lesy ČR, která se na vybudovaní singltreku podílela. Dnes lokalita nabízí 90 kilometrů značených tras, které si každoročně vyzkouší na 50 000 cyklistů.

Foto: singletrekpodsmrkem.cz

Odborná komise posuzovala síť stezek v polovině srpna. Jedním z kritérií byl podle Jouklové třeba význam sportoviště, ale také vliv na veřejné zdraví a aktivní rekreaci v regionu. Porotu zajímalo, zda je to projekt otevřený, přizpůsobený všem, bez ohledu na věk, schopnosti nebo výkonnost. A důležitý byl i regionální přínos. Ocenění, které se v oblasti sportu uděluje každoročně třem projektům v Evropě, dává podle Jouklové možnost podílet se na evropských grantech.

„Singltrek pod Smrkem se tak dostává na mapu nejvýznamnějších sportovních destinací Evropy. Frýdlantsku to dává šanci poznat a získat nová partnerská města v různých evropských lokalitách a možnost spolupracovat s nimi i na jiných projektech,“ řekl projektant stezek Tomáš Kvasnička. Síť cyklostezek podle něj nabízí infrastrukturu pro rekreaci v přírodě s mezinárodním středoevropským přesahem. „Potkávají se na něm lidé z mnoha míst, s různými schopnostmi a cyklistickými zkušenosti, všichni jsou vítáni,“ dodal.

První lesní stezky si na Singltreku pod Smrkem mohli cyklisté vyzkoušet v roce 2009, tehdy byl prvním podobným projektem nejen v Česku, ale v celé kontinentální Evropě. Investice do něj přesáhly 30 milionů korun. Zhruba třetinou se na projektu podílely Lesy ČR a dalšího zhruba půl milionu korun investují každoročně do oprav. „Na počátku jsme se coby správci pozemků spojili s obcemi. Ty projekt rozvíjejí. A přizvali jsme i experta, který dohlížel a stále dohlíží na kvalitu. Proto je o síť stezek zájem, který rok od roku roste,“ doplnil liberecký ředitel Lesů ČR Ludvík Řičář.

Newsroom TTG, ČTK

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.