Sasko – lákavý blízký cíl

Jestliže prognózy vývoje turistiky hovoří i o tom, že v zájmu udržitelného cestovního ruchu budeme více cestovat do blízkého okolí, Sasko je příkladem, kdy bohatství jeho nabídky může být vždy vítaným cílem. Je ostatně na české turisty také dobře připraveno.

Foto: Saská centrála cestovního ruchu

Chrám Popelky – zámek Moritzburg

K zámku Moritzburg, o jehož založení coby loveckého renesančního zámečku se zasloužil hrabě Mořic Saský v 16. století a jehož přestavba na barokní lovecký zámek v 18. století byla dílem saského kurfiřta a polského krále Augusta Silného (1670–1733), se přibližujete dlouhou alejí. Snem Augusta Silného, přemožitele Turků, ne vždy úspěšného politika, zato velkého milovníka umění, kterému za mnohé vděčí i Drážďany a jiná místa, bylo postavit zde Dianin chrám. Je těžké odhadnout, co by řekl dnes tomu, že každý rok vždy po čtyři měsíce (letos od listopadu do 25. února) se zámek stává chrámem Popelky. Česko-německý film Tři oříšky pro Popelku na motivy pohádky Boženy Němcové, který se zde natáčel, byl tak úspěšný, že sem stále proudí davy zájemců. V německé televizi byl promítnut již 18x.

Ani dlouhé fronty v délce dlouhých vstupních alejí milovníky této pohádky neodradí. Čekají na ně dvě patra zámku, kde se zcela ponoří do Popelčina světa. Vstoupí do věrných kulis pohádky, mohou si vyzkoušet šaty jejích protagonistů, obdivovat zblízka Popelku i prince v životní velikosti. Díky moderní technice se mohou vrátit ke svojí oblíbené scéně či melodii, skví se tu Popelčin střevíček a plesový sál je ještě prostoupen celou atmosférou plesu, však bělouš už čeká na svoji paní… Jsou tu fotografie tvůrců, herců, režiséra Vorlíčka i autorky pohádky Boženy Němcové s popisky. V určitých termínech zde promítají i samotný film v české i německé verzi. Můžete se jakkoliv pousmívat, stejně si však při odchodu budete pobrukovat známou melodii.

Okolní obora a rybníky vznikaly současně s přestavbou zámku, dnes vytvářející malebnou harmonickou krajinu, konají se zde i výlovy s programem a prodejem ryb, cesty křižují cyklisté, kočáry s koňmi. Při běžné prohlídce zámku s 25 komnatami a sály budete obdivovat čínský i japonský porcelán a největší sbírku loveckých trofejí. Nedaleko je rokokový bažantí zámeček a také možnost ubytováni na Zámeckém ostrově – pět domků je k dispozici od jara do podzimu s apartmány. Sasko, bohaté na zámky, nabízí kartu opravňující k návštěvě 50 objektů i se slevou na ubytování v zámeckých hotelech.

Foto: Saská centrála cestovního ruchu

Saxonia – kráska Míšně

Míšeň – od roku 1423 rezidenční sídlo kurfiřtů s pozdně gotickým hradem, jednou z nejvýznamnějších světských gotických staveb Německa (1471–1524), první rezidencí zámeckého typu a také z velké části zachovaným středověkým rázem města – je bezpochyby pro turistu velmi přitažlivá. Přesto, co by však byla Míšeň bez porcelánu. Vše začalo právě na Hradním vrchu na hradě Albrechtsburgu, který je spolu s dómem z 13.–15. století dominantou města. August Silný zde na strategicky dobře chráněném místě zřídil první porcelánovou manufakturu roku 1710. Teprve v roce 1864 manufaktura přesídlila do údolí Triebischtal. Dnes vítá návštěvníky Svět prožitků Haus Meissen v Talstrasse. Výroba porcelánu je stále ruční, přímo do výrobních hal je možné se dostat jen při mimořádných příležitostech, jako jsou Dny otevřených dveří (příští rok 27.– 28. května). Svět prožitků vám však vše vynahradí. Při vstupu vaši pozornost okamžitě připoutá porcelánová postava elegantní ženy v životní velikosti. Je to Saxonia, socha svobody Německa, která byla odhalena u příležitosti 25. výročí sjednocení Německa. Její šaty zdobí 8000 ručně zhotovených porcelánových ­kvítků.

Zážitky ve Světě prožitků jsou pečlivě váženy. Po úvodním filmu čeká návštěvníky seznámení s prací točíře, formíře, bosíře, s malbou pod glazuru a na glazuru, aby poté následovala v 1. patře prohlídka chronologicky sestavených špičkových výrobků za 300 let dějin výroby. To, co je bohatstvím míšenské porcelánky, je bohatství forem a designů, uvádí se až 700 000. V březnu 2017 bylo nově uspořádáno 2. patro, kde jsou exponáty ze světa módy, hudby, literatury z dob minulých i současných. Část Meissen Artcampus je důkazem spolupráce s renomovanými umělci moderní umělecké scény. Svět zážitků má i své unikáty, jako je ukázka hry na první funkční varhany s píšťalami z míšenského porcelánu. Objednal si je August Silný, ale podařilo se je sestavit až v r. 2000.

Zatoužíte-li si přímo na místě koupit suvenýr z míšeňského porcelánu, je zde několik možností včetně outletu. Když zasednete v příjemné kavárně a restauraci, vše je servírované na míšeňském porcelánu. Když zavítáte na náměstí Martkplatz, můžete objevit i první porcelánovou zvonkohru na světě. Míšeňský porcelán s modrými zkříženými meči vás provází na každém kroku.

Foto: Saská centrála cestovního ruchu

Svět vína – zážitky ve Wackerbarthu

V roce 2017 oslavila saská vinná stezka 25 let svojí existence. Vede v Saském Polabí nejseverněji položenou vinařskou oblastí v Evropě. Vinařství zde má 850letou tradici. Terasovité vinohrady dávají vyhlášené víno. Důkaz vám podá zámek Wackerbarth nedaleko Drážďan, uprostřed vinic městečka Radebeulu. Byl i oblíbeným místem příslušníků dvora Augusta Silného.

Když sem přijedete večer, vítají vás působivě osvícené vinice i zámek s pavilony. Sídlí zde zážitkové vinařství spojující historické vinařství s moderní výrobou vína a sektu v místní manufaktuře. Sekt zde má tradici 180 let, specialitou z bílých vín je ryzlink zlatý. Kromě prohlídek s degustací, prodejny a restaurace se k tomuto světu zážitků připojují i zážitky z kulturních akcí včetně koncertů. Pro české hosty jsou zde připraveny i audioprůvodci v češtině.

Marta Jedličková

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.