Roman Ray Straub: Letošní rok byl pro KCP výborný

Říká Roman Ray Straub, se kterým jsme hovořili o nejen o tom, co se mu za rok působení ve funkci generálního ředitele Kongresového centra Praha podařilo.

Foto: KCP

Vyrostl jste v Belgii, v průběhu svého působení v hotelovém průmyslu jste procestoval celý svět včetně České republiky a teď jste už rok opět v Praze. Co vás sem přivedlo?

Poprvé jsem tu byl v polovině 90. let, kdy se tady otevíral hotel Don Giovanni. Vím, že tento hotel se považuje za jednu z nejošklivějších staveb v Praze, spolu s Žižkovskou věží a KCP, kde jsem teď, ale já ten hotel miloval, byl jako moje dítě. A mimochodem, poznal jsem tam svou manželku. Pak jsem pracoval všude možně, v Karibiku, v Beverly Hills… Po jedenáctém září 2001 jsme se ale rozhodli vrátit do Evropy, Amerika už prostě nebyla tím, čím bývala dřív. A tak jsem od roku 2002 zase v Praze, deset let jsem byl v hotelovém řetězci Vienna International Hotels & Resorts zodpovědný jako generální ředitel za řízení pražských hotelů Andel´s, Diplomat, Andel´s Suite a angelo. Potom jsem si na čtyři roky odskočil do Innsbrucku, tam jsem vedl Grand Hotel Europa, a od loňského října jsem zase tady a mám na starost KCP, které se chystám dostat do roku 2020 mezi pět nejlepších evropských kongresových center.

 

A jak se vám to daří, co se vám, podle vašeho názoru, za ten rok, co jste ve funkci, podařilo zlepšit?

Probíhá tu veliká rekonstrukce, to samozřejmě není moje zásluha, to je rozhodnutí majitele, ale je to veliká spousta práce. Určitě se nám ale podařilo zlepšit komunikaci mezi lidmi, mezi vedením a zaměstnanci, ale i mezi námi a hotelem Holiday Inn, který je součástí KCP. Máme vynikající sales & marketing tým, který vede Lenka Žlebková, máme výbornou spolupráci s Prague Convention Bureau i s městem, daří se nám opravdu dobře. Letošní rok byl z hlediska kongresů naprosto fantastický, dařilo se nejen KCP, ale i celá Praha zažívá, pokud jde o cestovní ruch, velmi dobrý rok. Kongresy jsou důležité nejen pro nás, je všeobecně známo, že účastník kongresu utratí třikrát tolik než běžný turista. Jsme ale velmi vděční i za nekongresové akce, které v KCP probíhají, koná se u nás i spousta koncertů a dalších kulturních akcí.

 

Teď vás čeká jedna velevýznamná kongresová akce, totiž 56. kongres International Congress and Convention Association (ICCA), jak se na něj chystáte?

Ten kongres je samozřejmě velice významný. Co do počtu účastníků to sice není největší kongres, jaký se u nás letos konal, počítá se asi s 1200 delegáty, ale zúčastní se ho přes 40 asociací a také organizátoři kongresů, a tak je to pro všechny dobrá příležitost k navázání kontaktů a k dojednání kongresových akcí do budoucna. Naším cílem je, aby to byl jednak největší, ale i nejlepší kongres ICCA. Že bude největší, je jasné už teď, 1200 účastníků je nejvíc, co kdy kongres ICCA měl, a jestli bude nejlepší, to se teprve uvidí. Ale řekl bych, že máme šanci. I proto, že Praha je neskutečně atraktivní. Byl jsem překvapen, jak moc se Praha za ty čtyři roky, co jsem působil v Innsbrucku, změnila k lepšímu. Koná se tu mnoho kulturních akcí, restaurace se výrazně zlepšily, veřejná doprava je vynikající i jednání na úřadech je o hodně jednodušší, než bývalo. Jediné, co se změnilo k horšímu, je hustota provozu ve městě.

 

Naďa Rybárová

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.