První Evropská meziparlamentární konference o udržitelném turismu

Jak efektivně skloubit udržitelný cestovní ruch, aby si Evropa dlouhodobě udržela prvenství ve statistikách turistické návštěvnosti? O tom hovořilo 170 účastníků konference v Záhřebu a na ostrově Lošijn.

Česká delegace na konferenci v Záhřebu, M. Halíková vlevo Foto: Archiv chorvatského parlamentu

Česká delegace na konferenci v Záhřebu, M. Halíková vlevo Foto: Archiv chorvatského parlamentu

První Evropská meziparlamentární konference o udržitelném cestovním ruchu se konala od 10. do 12. září v chorvatském parlamentu v Záhřebu, poslední den se přesunula na ostrov Lošijn do nově otevřeného hotelu Bellevue. Na konferenci přijeli zástupci z 27 evropských parlamentů, kteří mají ve svém portfoliu cestovní ruch, a také odborníci z Evropského parlamentu, Evropské komise, Světové organizace cestovního ruchu UNWTO a dalších institucí.

Konference otevřela dveře k diskusi mezi evropskými parlamenty, které by v budoucnu mohly více spolupracovat na společné strategii udržitelného cestovního ruchu pro celou Evropu. Následující ročník se bude konat v Řecku.

Turismus jako motor ekonomiky

Řečníci se shodovali v nezastupitelné ekonomické roli, kterou turismus zastává, a tvoří tak v jednotlivých státech EU 3 až 15 % HDP. Do Evropy přijelo minulý rok 563 milionů turistů. V letech 2005 až 2012 byl zaznamenán růst o 2,5 % za rok, roku 2013 pak o 5 %. Turismus se prolíná řadou dalších odvětví. „Podle dat z roku 2012 segmenty „Modré ekonomiky“ v EU v rámci turismu, rybolovu, stavby lodí a dopravy zaměstnávaly 5,4 milionu lidí s tím, že se odhaduje růst těchto pracovních pozic až k 7 milionům v roce 2020,“ uvedl Franz Lamplmair, poradce z EC Directorate General for Maritime Affairs and Fisheries.

Foto: Lucie Poštolková

Franz Lamplmair, poradce z EC Directorate General for Maritime Affairs and Fisheries Foto: Lucie Poštolková

Druhým tématem konference bylo propojení kulturního dědictví, prostředí s cestovním ruchem a jejich ochrana. „Turismus může přispět kultuře různými způsoby, jednou z nich je prezentace kulturního dědictví, zvláště v seznamech památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO. Za druhé může také kultura prospět turismu ve vývoji nových forem turistických produktů, např. kulturní stezky,“ uvedl Jin Young Woo, poradce z UNWTO Secretary General on Tourism and Culture. Připomněl také, že na toto téma pořádá UNWTO konferenci Tourisme and Culture – A New Partnership v únoru 2015 v Kambodži.

Zároveň se hovořilo o hledání nových turistických cílů, které by vyvážily rovnováhu v rozložení turistů a náhradu v případě deštivých dnů, které letošní sezonu potrápily zvláště Středozemí (záplavy v Chorvatsku, Bulharsku). Nedostatek slunečných dnů tak nenaplňuje prvotní cíl turistů, pro udržení jejich spokojenosti se regiony obracejí k vylepšování nabídek aktivní turistiky, relaxace, poznávání, lokálním tradicím, poznávání přírody a ke gastronomii.

 Jin Young Woo, poradce z UNWTO Secretary General on Tourism and Culture Foto: Lucie Poštolková

Jin Young Woo, poradce z UNWTO Secretary General on Tourism and Culture Foto: Lucie Poštolková

Chorvatské zastoupení představilo v panelových diskusích, jak se daří na ostrově Lošijn rozvíjet projekty udržitelného turismu. V rámci edukačních systémů zapojují děti, které se učí respektu a odpovědnosti k přírodě. Právě děti pomáhají zapojovat starší generace. Základy udržitelnosti – odpovědného a šetrného jednání vůči přírodě a kulturním památkám – se tak stávají součástí každodenního života.

Odpovědné cestování pro seniory a rodiny?

Na začátku konference vystoupil za každý parlament jeden zástupce, představil svou destinaci a položil témata, která danou destinaci tíží. Za Českou republiku vystoupila PaedDr. Milada Halíková, předsedkyně Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. „Ukazuje se, že máme hodně společného a řešíme většinu problémů obdobně. Některé jsou podle toho, jak je země velká, jak je bohatá, a z toho vyplývá, co může nabídnout,“ uvedla pro TTG Milada Halíková.

„Ve své prezentaci za Českou republiku jsem hovořila mimo jiné také o tom, že je potřeba vzhledem k ekonomické krizi, aby cestovní ruch mohli využívat i lidé, kteří v uvozovkách mají hlouběji do kapsy. A pokud jsem dobře poslouchala, tak nejméně dva další představitelé také toto otázku vzpomněli. Je to jedna z věcí, která myslí na seniorskou generaci a na rodiny s dětmi, jež se pravděpodobně budou muset více orientovat na domácí turistiku,“ dodala Halíková.

Závěrem konference se diskutovalo také o rozvoji venkovského prostředí, které je v rámci udržitelného cestovního ruchu nutné rozvíjet a investovat do něj. „To se týká i České republiky, kde se vzhledem k ekonomické situaci se lidé stěhují do měst, venkov jako by se vylidňoval. Myslím si, že je to jedno z témat, kterému by se měla Evropská unie více věnovat,“ dodala Milada Halíková.

 

Lucie Poštolková

 

Představené projekty odpovědného turismu na ostrově Lošijn

Institute Blue World – Institut zaměřující se na vzdělávání, ochranu a vzdělávání v oblasti mořského výzkumu. Provozují Jaderský projekt delfínů na ostrovech Lošijn, Vis a Murter, který zkoumá život delfínů a zároveň umožňuje z dostatečné vzdálenosti jejich pozorování i pro turisty. Roku 2003 otevřeli vzdělávací centrum mořského života ve Velkém Lošinji. Vytvořili chráněnou mořskou rezervaci Cres-Lošijn a projekt na záchranu a rehabilitaci želv v Jaderském moři.

Záchrana historických památek – Roku 1999 byla vylovena měděná socha Apoxyomenose, kterou objevil náhodou belgický potápěč u ostrova Lošijn.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..