Praha: Výstava Jana Šibíka

Fotoreportér Jan Šibík, který pravidelně navštěvuje ohniska konfliktů a humanitárních katastrof po celém světě, vystavuje od 3. března do 2. dubna v pražské galerii Českých center soubor 110 fotografií, z nichž 13 nejnovějších bude na veřejnosti k vidění poprvé.

GROZNY. CHECHNYA 1995, Foto: Jan Šibík

GROZNY. CHECHNYA 1995, Foto: Jan Šibík

Vystavený soubor vznikal v letech 1990–2015 a zachycuje hladomor v Súdánu, Somálsku a Etiopii, válečné konflikty ve Rwandě, Čečensku, Kosovu, Albánii a Palestině, zemětřesení v Turecku a na Haiti, masakry v Sieře Leone, války v Iráku, Afghánistánu a Libérii, ničivou vlnu tsunami, bídu v utečeneckých táborech v Angole, krizi na východní Ukrajině a současný exodus uprchlíků do Evropy.

Koncept výstavy vznikl na základě podnětu českého velvyslanectví při Svatém stolci, které upozornilo, že papež František vyhlásil letošní rok „Rokem milosrdenství“. Nová výstava spojuje dva starší projekty Jana Šibíka – Ďábel v nás a Stories – s dosud nevystavenými fotografiemi mapujícími aktuální téma uprchlíků do Evropy.

„Musel jsem jezdit do oblastí vypjatých situací, abych udělal silné fotky, ale nikdy jsem nejezdil na cesty kvůli vzrušení z nebezpečí,“ říká autor vystavených snímků Jan Šibík, který dosud podnikl více než dvě stovky reportážních cest, při nichž zachytil nejen historické okamžiky, ale i lidskou bídu a utrpení. „Silný přesah do oblasti lidských práv přímo vybízí ke spolupráci s festivalem Jeden svět, který je s danou tematikou neodmyslitelně spjat a v jehož rámci se výstava Českých center koná,“ vysvětluje Zdeněk Lyčka, ředitel Českých center.

Výstava začíná v Praze a poté poputuje do Berlína, Vatikánu a Istanbulu.

red

Světové události Jana Šibíka

Organizátoři: Česká centra, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Jeden svět

Kdy? 3. března do 2. dubna, PO–PÁ 11–18, SO 11–17

Kde? České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1

Vstup volný

Foto: Daniela Matulová

Foto: Daniela Matulová

Jan Šibík (1963) je jedním z nejvýznamnějších současných reportážních fotografů. Je držitelem mnoha prestižních ocenění a porotcem mnoha významných mezinárodních fotografických soutěží.

Dvacet let pracoval jako fotoreportér časopisu Reflex, nyní je na volné noze, vede fotografické workshopy jak v České republice, tak v zahraničí a právě chystá vydání své další knihy.

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *