Poezie válečné fotografie

Zní to jako protimluv, ale když se vydáte do pražské Galerie Lucerna, sami uvidíte, jak přesné to vyjádření je. Naplnit je dokázal válečný fotograf Ladislav Sitenský (1919–2009) ve svých snímcích zachycujících 312. československou stíhací peruť.

Foto: Lenka Neužilová

Galerie Lucerna hostí výstavu Peruť 312 do 7. března, ale pokud návštěvu nestihnete, můžete si pořídit stejnojmennou výpravnou publikaci, kterou vydalo vydavatelství Mladá fronta a křtilo ji 13. února právě během vernisáže výstavy. Kmotrami knihy se staly Milena Grenfell-Baines, Wintonovo dítě a dcera letce RAF, a válečná reportérka a fotografka Lenka Klicperová.

Vnučka Ladislava Sitenského Adéla Kándlová, Foto: Lenka Neužilová

„K únorovému 70. výročí zlikvidování prvního vydání knihy jsme společně s vnučkou Ladislava Sitenského Adélou Kándlovou připravili vydání nové,“ uvedla při křtu Magdaléna Deiml, vedoucí marketingu a PR knižní divize Mladé fronty. Upozornila tak na pohnutý osud sbírky fotografií, která měla být vydána již v roce 1948. Její osudy však neblaze ovlivnil únorový komunistický převrat, který přivedl celý náklad do stoupy. Tiskařům se podařilo zachránit a svázat jen několik svazků, z nichž jeden, respektive maketa knihy objevená v popelnici v Českých Budějovicích, se dílem náhody dostal po padesáti letech do rukou autora Ladislava Sitenského.

Nyní tedy péčí autorových dědiců a vydavatelství Mladá fronta mohou zájemci obdivovat snímky významného českého fotografa, který již během druhé světové války proslul svými fotografiemi, které dokumentují československý zahraniční odboj na západní frontě. Největší slávu mu přinesly fotografie z leteckého prostředí, které důvěrně znal jako příslušník pozemního personálu 312. československé stíhací perutě ve Velké Británii. Jsou poctou letcům, kteří bojovali za vlast ve druhé světové válce a poté byli komunisty perzekvováni. Výstava i kniha mohou napomoci vrátit jim úctu, která jim právem patří.

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.