Pocta neexistující zemi

S tímto podtitulem směřuje do francouzského hlavního města výstava Pour la Tchécoslovaquie/Za Československo, která se koná při příležitosti 100. výročí vzniku Československé národní rady v Paříži.

Toyen - Portrét André Bretona, 1950

Toyen – Portrét André Bretona, 1950

Výjimečná přehlídka českého výtvarného umění bude francouzskému publiku prezentována od 17. června do 30. září 2016 v sídle pařížského Českého centra na adrese rue Bonaparte 18, tedy v místech, kde byla před sto lety ustavena Česká národní rada a kde se rodila myšlenka samostatného československého státu.

Originální díla českých umělců, kteří pobývali ve Francii v době zrodu a existence Československé republiky, zapůjčil fond Pro arte a několik dalších zapůjčitelů. Na výstavě jsou zastoupena především díla Františka Kupky a autorů, kteří ve Francii v době existence Československa pobývali déle – z 31 autorů, jejichž díla jsou v Paříži k vidění, jmenujme např. Adolfa Hoffmeistera, Jiřího Koláře, Kamila Lhotáka, Alfonse Muchu, Bohuslava Reynka, Josefa Šímu, Jindřicha Štýrského, Toyen a Jana Zrzavého.

Reprezentativní přehlídka našeho umění je zároveň posledním větším počinem Michaela Pospíšila, ředitele Českého centra Paříž, kterému letos končí mandát: „Čeští a slovenští umělci po celé století nalézali ve Francii prostor nejen k tomu, aby mohli svobodně tvořit, ale také k tomu, aby se aktivně podíleli na vzniku svého státu v roce 1918 či při jeho záchraně po neblahých mnichovských událostech roku 1938, po komunistickém převratu roku 1948 či sovětské invazi roku 1968. Je mi ctí, že poslední výstava, kterou ve funkci ředitele Českého centra Paříž pořádám, je právě tato. Pour la Tchécoslovaquie představuje jednu z nejvýznamnějších výstav v historii Českého centra Paříž.“

Kurátorem výstavy je Pavel Chalupa, ředitel fondu Pro arte, který je prvním specializovaným investičním fondem v České republice umožňujícím svým akcionářům investovat formou nákupů uměleckých děl. Pro arte zároveň buduje kolekci českého a evropského umění 19. a 20. století, kterou veřejnosti zpřístupňuje na výstavách ve vlastní galerii ve Vratislavském paláci na pražské Malé Straně.

Lenka Neužilová

 

[wzslider]

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.