Pelister: Národní park v Makedonii opředený legendou o nešťastné lásce

Pelister je nejstarším národním parkem v Makedonii. Nachází se v jihozápadní části země, na severním svahu hory Baba. Jméno získal po nejvyšší hoře – Pelister (2 601 m n. m.). Místní si vypráví legendu, která se odehrála právě v Pelisteru.

Jezero v Pelister Foto: Macedonia Timeless

Jezero v Pelister Foto: Macedonia Timeless

K nejvyšší hoře se váže legenda o zamilovaných sestrách. „Kdysi se dvě sestry zamilovaly do stejného chlapce, překrásného Pelistera. Ale jejich matka nedovolila ani jedné z dívek, aby se za chlapce provdala. Ve vzteku obě sestry poslala do hor a proklela je: celý život budete blízko sebe, ale nikdy se navzájem neuvidíte. Putovaly lesem, až jedna z dívek přišla na místo, kde je dnes Velké Jezero, a druhá na místo, kde leží Malé Jezero. Zlomené svou nenaplněnou láskou a nešťastným osudem, neustále ronily slzy, z kterých vznikly dvě překrásná jezera na vrcholu hory Pelister. Kvůli matčině kletbě nebo vůlí všemocné přírody, na sebe stále hledí bez toho, aby se navzájem spatřily.“

Foto: Macedonia Timeless

Foto: Macedonia Timeless

Velké a Malé Jezero, také známá jako Pelisterské oči, jsou od sebe vzdálené dva kilometry. Patří mezi oblíbené turistické cíle. V ledovcových horských jezerech žije endemický pstruh obecný (Salmo trutta peristericus) a pelagonický pstruh obecný (Salmo trutta pelagonicus).

230 let staré stromy

Krajina národního parku o rozloze 12 500 ha má specifickou bohatou geologickou strukturu a je plná přírodních úkazů a strukturální prvků, jako jsou skalní řeky a moře, ostré skalnaté útesy, kamenné prstence apod.

Foto: Macedonia Timeless

Foto: Macedonia Timeless

Horská vegetace je velmi bohatá a různorodá. Dokonce se zde nachází 29 % celkové dendroflóry země. Ozdobou Národní parku Pelister a nejcennějším lesním stromem je Molika, což je původní borovice terciárního stáří, která roste až do výšky 40 metrů. Na procházce po úbočí hor můžete potkat kmeny stromu Molika, které jsou starší než 230 let.

Berovo jezero Foto: Macedonia Timeless

Berovo jezero Foto: Macedonia Timeless

Pokud rádi lyžujete nebo vyhledáváte překrásné zimní krajiny, vzrušující terény pro pěší turistiku, horolezectví a sport, pak musíte navštívit Pelister, kde se zahřejete šálkem horského čaje pěstovaného v místních horách.

Destinací měsíce je Makedonie.

Více informací o Makedonii najdete na: www.macedonia-timeless.com

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.