Odpojte se a relaxujte

Řada odborníků a studií varuje před negativními vlivy častého využívání moderních komunikačních prostředků.

Ilustrační foto:Vlaďka Bratršovská

Ilustrační foto:Vlaďka Bratršovská

Kromě neschopnosti déle se soustředit zaznamenali vědci také různé poruchy osobnosti. Stále více lidí se od pracovních problémů a podnikových sítí nedokáže odstřihnout ani na dovolené.

Lidé riskují své zdraví tím, že se snaží být neustále on-line. Nadměrná pracovní zátěž není dobrá pro nikoho. „Nejenže přepracovaní zaměstnanci budou sotva v práci výkonní, ale také pravděpodobně ze stresu z nezvládnutelného vytížení onemocní,“ podotkl například generální tajemník odborového svazu Trades Union Congress Brendan Barber.

Výzkumná agentura NMS Market Research poukazuje na to, že lidé začínají být unaveni moderními technologiemi, díky kterým jsou prakticky neustále na příjmu a on-line. Do své představy ideální dovolené tak začínají zahrnovat i to, že z tohoto světa neustálého propojení s kýmkoliv a kdekoliv chtějí alespoň na chvíli vystoupit.

Do turistické nabídky byl zaveden pojem „unplugged vacation“, který předpokládá dovolenou na místech, kde neexistuje žádný telekomunikační signál. Trend pojmenovaný unplugged vacation tak pomalu začíná být nečekanou konkurenční výhodou.

Některá z těchto „unplugged“ míst se nacházejí například na Aljašce, ve Skalistých horách ve Spojených státech, v Karibiku, v pouštní oáze v Maroku, v blízkém Chorvatsku a rodí se i u nás.

Americká společnost nesoucí název Digitální detox nabízí přesně to, co stojí v jejím názvu. Po příjezdu do kempu nacházejícího se v kalifornském Navarru musíte odevzdat všechna svá technická zařízení. Pryč půjdou chytré telefony, tablety, notebooky, ale i hodinky nebo klíčky od aut.

Samozřejmě vše navráceno, ale až po ukončení digitálního detoxu. Heslo společnosti je „znovuspojení odpojením“ a během prodlouženého víkendu se účastníci digitálního detoxu zaměřují na nejrůznější aktivity, hry i workshopy. Užijí si party ve stylu osmdesátých let, ale bez jakýchkoliv technologií. Dokonce i fotograf, který kemp digitálního detoxu fotil, musel slíbit, že svůj fotoaparát využije k dokumentaci turnusu, ale pak ho opět schová.

Tak co na to říkáte, nepotřebovali byste takový detox také?

vb

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..