Od 1. srpna je znovu k vidění Muchova Slovanská epopej

Galerie hlavního města Prahy od 1. srpna znovu otevírá expozici ALFONS MUCHA / SLOVANSKÁ EPOPEJ ve Velké dvoraně pražského Veletržního paláce. Dílo bude veřejnosti zpřístupněno denně od 10.00 do 18.00 s výjimkou pondělí.

Foto: Tomáš Souček

Foto: Tomáš Souček

Alfons Mucha (1860–1939), světově nejproslulejší český moderní umělec, získal mezinárodní slávu v Paříži na přelomu 19. a 20. století díky své originální secesní dekorativní tvorbě. Smysl vlastního života ale spatřoval v jiném díle, jež považoval za mnohem závažnější – v souboru dvaceti monumentálních obrazů Slovanská epopej, na němž pracoval v letech 1912–1926.

Dokončený cyklus byl jako celek poprvé představen pražské veřejnosti na podzim roku 1928 u příležitosti oslav deseti let samostatnosti československého státu ve Velké dvoraně tehdy právě dobudovaného Veletržního paláce. Do téhož prostoru se nyní vrací. Současná instalace vychází z Muchova původního obsahového rozvržení Slovanské epopeje, z časového sledu jednotlivých témat. Odkrývá vnitřní vazby mezi obrazy, podtrhuje rytmus cyklu a vyzdvihuje hlavní záměr rozsáhlého díla, do něhož Mucha po léta vkládal své nejlepší schopnosti. Ještě předtím, než Mucha začal Slovanskou epopej malovat, rozhodl se ji věnovat městu Praze, jehož představitelům postupně dokončené obrazy předával.

Tematické rozpětí Slovanské epopeje sahá od působivých představ slovanského dávnověku a uctívání pohanských božstev přes znázornění historicky doložených událostí, důležitých především z myšlenkového a kulturního hlediska, až po závěrečnou vizi duchovního významu Slovanstva pro celé lidstvo. V deseti plátnech se Mucha zabýval českými dějinami: „česká epopej“ představovala ideovou osu celého díla. Mucha kladl důraz na husitství a Jednotu bratrskou, tedy etapu, kterou v souhlase s Františkem Palackým, Ernestem Denisem, Jaroslavem Bidlem a T. G. Masarykem považoval za nejvýznamnější.

Foto: Tomáš Souček

Foto: Tomáš Souček

Poučení a inspiraci nacházel v odborné literatuře a v diskusích s historiky, archeology a folkloristy. Neměl však v úmyslu ilustrovat historii. Zvolené náměty vyzývají ke čtení a výkladu v několika rovinách, vyjadřují Muchovu filozofii dějin, založenou na humanistických ideálech. Druhých deset pláten je věnováno ostatním Slovanům a všeslovanským výjevům. Atmosféru a reálie zobrazených míst Mucha poznal z autopsie. Protože by z vlastních prostředků neuhradil náklady na materiál, modely a studijní cesty, našel pro svůj projekt Slovanské epopeje podporu u amerického milionáře, slovanofila Charlese Richarda Cranea, jenž byl mnohaletým přítelem T. G. Masaryka a prezidenta T. W. Wilsona.

[box]

Vstupné a slevy:

  • základní vstupné (dospělí) 180 Kč
  • poloviční vstupné (děti nad 6 let, studenti, senioři) 90 Kč
  • školní vstupné (všechny druhy škol) 20 Kč
  • sleva 20 % – Opencard, členové Klubu přátel GHMP 144 Kč
  • lektorský příplatek v českém jazyce 20 Kč/osoba
  • lektorský příplatek v cizím jazyce 40 Kč/osoba
  • ekonomické vstupné na Slovanskou epopej a do Veletržního paláce (základní) 240 Kč
  • ekonomické vstupné na Slovanskou epopej a do Veletržního paláce (poloviční) 120 Kč
  • držitelé ZTP a ZTPP zdarma
  • děti do 6 let zdarma

[/box]

Komentované prohlídky pro skupiny nad pět osob je možné objednat na pr@ghmp.cz.

red

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..