Ochutnejte kvalitní makedonská vína, snadno dostupná i u nás

Mladí svým věkem, ale zkušení díky svým znalostem. Vinařství Stobi je nejnovější a nejmodernější makedonský vinařský podnik, nachází se v obci Gradsko, hned vedle antického místa Stobi, odkud získal i své jméno. Moudrost a zkušenost prvních obyvatel se dědí mezi generacemi až do dneška, kdy se podařilo dokonale skloubit moderní technologie a znalosti předků.

Zdroj: www.vinazmakedonie.cz

Zdroj: www.vinazmakedonie.cz

Víno je extrakt ve své podstatě z hroznů, zatímco základem hroznů je půda, kde klíčí. Říká se: “Řekni mi, odkud jsi, a já ti řeknu, jaký jsi.” Hrozny v sobě také nesou paměť půdy, ze které vzešly a podnebí ve kterém vyrostly. To je duše vína. Víno spojuje sílu přírody, moudrost a duši národa. Vinohrady, kde rostou naše hrozny a kde víno zraje ve vinných sklepech, obklopují archeologické naleziště Stobi, největšího města na území Makedonie z období antiky.

Zdroj: www.vinazmakedonie.cz

Zdroj: www.vinazmakedonie.cz

Vinařství Stobi se nachází v centrálním regionu Makedonie, s nejznámějšími vinohrady – Tikveš.

V Tikvešských vinohradech roste vinná réva na ploše okolo 12 000 hektarů, což činí přibližně jednu třetinu všech vinohradů v Makedonii. Kvůli křížením dvou podnebí, mediteránského z jihu a kontinentálního ze severu, je tato oblast jednou z nejvýhodnějších pro pěstování vinné révy a výrobě vína na celém Balkánském poloostrově. Celková roční teplotní hodnota v průběhu vegetace je 5300°C – 5500°C, srážky 500 – 600 litrů na metr čtverečný a maximální denní teplota během července a srpna je kolem 40°C. Po uživováních nejmodernějších ampelotechnickým opatřením a dobré textury půdy, je vinice neustále dobře zavlažována, a severní větry poskytují přírodní ochranu proti nejrůznějším chorobám. Tyto unikátní vinice mají i své lokální, tradiční odrůdy, které jsou na daleko dobře známé.

Mezi nejznámější odrůdy vinné révy je odrůda Vranec, který činí skoro polovinu celkových vinných sadů červených hroznů. Ale také se pro tento kraj hodí i mezinárodní odrůdy hroznů jako jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Chardonnay, Shiraz, Sauvignon blanc, Muškát, Tramín i mnoho jiných.

Kapacita vinných sklepů Stobi je 4.500.000 litrů, z nichž je 1.200.000 litrů určených k fermentaci.

Zdroj: www.vinazmakedonie.cz

Zdroj: www.vinazmakedonie.cz

První krok k dosažení špičkové kvality vína jsou zdravé hrozny. Abychom zajistili špičkovou kvalitu, je výroba založena výlučně na hroznech vypěstovaných ve vlastních vinohradech Stobi, které rostou na cca 600 hektarech půdy. Zahrnují bílé odrůdy jako Žilavka, Županka, R’kaciteli, Ryzlink rýnský, Ryzlink italský, Chardonnay, Muškát Ottonel a červené odrůdy jako Pinot noir, Vranec, Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Shiraz, Petit Vidure atd.

Vynakládáme výjimečnou pozornost vinným sadům, proto každý rok investujeme do výsadby nových násad. Za poslední dva roky jsme zasadili 60 hektarů štěpovaných sazenic, které pocházejí z jedné z nejvyhlášenějších společností na světě: Vivai Cooperativi Rauscedo – z Friuli, Italie.

Na víno máme nejvyšší nároky

Samotné znalosti by nic neznamenaly bez použití odpovídající technologie. Nejnovější a nejmodernější, plně automatizovaná technologie umožňuje uchovat kvalitu nejen hroznů, ale i vína. Kompletně instalovaná technologie pochází z Itálie a Německa, včetně firem jako GIMAR TECNO, SIPREM, GORTANI, DALLA TORRE IMPIANTI, PALL systémy na filtraci atd. Linka pro plnění vína pochází z KRONES AG a má kapacitu 5.000 láhví za hodinu a může pracovat s pěti formáty láhví (1 l stelvin, 1 l korek, 0,750 l, 0,5 l, 0,187 l láhve). Pracujeme podle nejnovějších standardů, předepsané Evropskou unií.

Jedinečná bohatost makedonské půdy se všemi svými přirozenými vlastnostmi a výhodami jsou důležité předpoklady pro pěstování vysoce kvalitních vín. Proto jsme zvolili oblast Stobi v Gradsku a starobylé město Stobi, kde pěstujeme víno – vášeň, kterou nabízíme v nejčistší podobě. Tady jsme postavili naše vinařství a tady, a jenom tady pěstujeme všechny naše hrozny. K udržení a zachování kvality hroznů, využíváme moderní zemědělsko-technické metody a přísně kontrolujeme plodnost a výnos. Sami přesně a precizně řežeme každou hroznovou sazenici, aby odpovídala růstu a zrání. Při zrání vinice se sleduje růst všech hroznů, protože víme, že každé zrnko hroznu váže jedinečnou chuť vínic Stobi. Potom vybereme nejlepší hrozny, ve vrcholku své zralosti dochází do nejmodernějšího vinařství v zemi i mimo. To přispívá, aby vinařství Stobi vyráběla vína, které jsou čisté a bez kontaminace pesticidů, těžkých kovů, rezidua a dalšími látkami. Použití SO2 je asi 30 až 50% nižší, než je průměr. Proto, požívání těchto vín nezpůsobí žádné bolesti hlavy, a jen příjemnou blaženost.

Zdroj: www.vinazmakedonie.cz

Zdroj: www.vinazmakedonie.cz

Výsledkem této péče, zkušeností a expertíz jsou 4,5 miliony litrů vysoce kvalitního makedonského vína ročně, které se rozdělují do čtyř kategorii – Premium, Elite, Classic a Tradiční. A protože konec zdobí dílo, pro vína Stobi používáme láhve a korky ověřené kvality, čím se zaručuje zachování bohaté a nádherné chuti a vůně každého vína.

Vína v naší vinárně jsou vysoce kvalitní. Ale zároveň máme dostupnou cenu pro každého. Naše filosofií je, že každý má nárok a možnost, aby si užil víno Premium. Protože pro nás ne existuje levné a drahé víno, jsou jenom Premium vína pro pravé spotřebitele. V nejbližším obchodě, nebo ve vaší oblíbené restauraci, pouze jedinečné a unikátní jsou Stobi vína, jsou vždy na dosah vaší ruky.

Nechejte se unášet vášní života.

V současné době firma BUDŽAK s. r. o. propojuje obchodní úsilí s oběma zeměmi, a snaží se to nejlepší z Makedonie přinést na český trh. Exkluzivně nabízíme vína STOBI. Zakoupit je můžete v naší vinotéce, která se nachází na ul. Na Homolce 76/16 Motol Praha 5. Navíc se setkáte s tradičním makedonským prostředím a prohlédnete si i makedonské kroje.  Více informací najdete na www.vinazmakedonie.cz. Těšíme se na vaší návštěvu.

Znalost vína může být radostí po celý život člověka.

 

Destinací měsíce je Makedonie.

Více informací o Makedonii najdete na: www.macedonia-timeless.com

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..